KOBİ'lerin sermaye yapısı kararlarının ardındaki güdüler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bir uygulama
The motives behind the capital structure decisions of SMEs a survey in Eskisehir Organized Industrial Zone
- Tez No: 718695
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşletmelerin sermaye yapıları borç ve öz sermayenin bileşeni olup işletmeyi hayatta tutan değişkenler olarak bilinirler. Bu bileşimin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi ile girişimin sürdürülebilirliği sağlanmaktadır. Bu işletmeler KOBİ veya büyük işletme olarak tanımlanırlar. Araştırmanın konusu olan KOBİ'ler, büyük işletmelerin aksine içe kapalı ve opak yapıları ile büyüme ve devamlılık sağlama durumları için gerekli sermayeye ulaşma problemleri yaşamaktadırlar. Özellikle, mutluluk hipotezinde özellikleri anlatılan KOBİ sahibinin profesyonel yönetim anlayışından farklı bir bakış açısıyla işletmesini yönetmesi de finansal problemlere sebep olabilmektedir. Ülke ekonomisindeki işletme sayısının ve istihdamın önemli bölümünü meydana getiren KOBİ'lerin sahiplerinin ve yöneticilerinin aldıkları kararlar araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 112 adet imalatçı KOBİ ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre orta ölçekli işletmelerin büyük bir kısmı finansmanda iç kaynak kullanırken Mikro ölçekli işletmelerin daha büyük bir kısmı finansmanda ilk olarak dış kaynakları seçmektedir. Borç hedefi ve kaynak kullanımı sonuçlarına bakıldığında mikro ölçekli işletmelerin diğer ölçeklerdeki işletmelere göre yüzdesel olarak dengeleme teorisine daha yakın olduğu sonucuna varılmıştır. Orta ölçekli işletmelerin ise yüzdesel olarak hiyerarşi teorisine daha yakın hareket ettiği görülmüştür. KOBİ'ler yüksek borçlanma seviyelerinin bağımsız hareket etmeyi zorlaştırması durumunu ise çok önemli olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Capital structures of businesses are the components of debt and equity and are known as the variables that keep the business alive. The sustainability of the enterprise is ensured by the healthy establishment of this composition. These enterprises are defined as SMEs or large enterprises. Unlike large enterprises, SMEs, which are the subject of the research, have problems in reaching the necessary capital for growth and sustainability with their closed and opaque structures. In particular, the management of the SME owner's business with a different perspective from the professional management approach, described in the happiness hypothesis, can also cause financial problems. The purpose of the research is to investigate such situations that cause financial deficit for SMEs and the decisions taken by SME managers. In this direction, a survey was conducted with 112 manufacturing SMEs operating in Eskişehir Organized Industrial Zone. According to the results, while a large part of medium-sized enterprises use internal resources in financing, a larger part of Micro-sized enterprises choose external sources in financing first. When the debt target and resource utilization results are examined, it is concluded that micro-scale enterprises are proportionally closer to the balancing theory. It has been observed that medium-sized enterprises act proportionally close to the hierarchy theory. SMEs grant great importance to the situation that high borrowing levels make it difficult to act independently.