Faktoring ve faktoringin Türkiye'deki yeri ve gelişimi
Factoring and its development in Turkey
  1. Tez No: 104015
  2. Yazar: ARİF ERKİN BİRİNKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, dünyada uzun yıllardır, Türkiye'de ise sadece on - on beş yıldır bilinen ve kullanılan modern bir finansman yöntemi olan faktoringin ne olduğu, gelişimi, fonksiyonları ve işleyişi anlatılmıştır. Dış ticaretin alternatif finansman yöntemleri ile de karşılaştırıldıktan sonra faktoringin Türkiye'deki yeri ortaya konmuştur. Faktoringin Türkiye'de nasıl doğduğu, tarihsel ve hacimsel olarak nasıl bir gelişim süreci izlediği konularında tespitler yapılırken; faktoring işlemlerinin Türkiye'deki yasal alt yapısı hakkında da temel bilgiler verilmiştir. Faktoring sektörünün karşı karşıya kaldığı ve sektörün gelişimini engelleyen başlıca sorunlara değinilmiş ve bu sorunların ivedilikle çözülmesinin neden çok önemli olduğu anlatılmıştır. Gittikçe globalleşen dünya düzeni içinde sermaye piyasalarının birbirleri ile tam entegrasyonu sağlanmaya çalışılırken, dünya ülkeleri yeni finansal ürünleri kabul edip kendi ülke şartlan içinde uygulamak durumunda kalmaktadırlar. Klasik banka kredilerinin dışında gelişen leasing, forfeiting ve faktoring gibi finansal ürünler de bunlardan birkaç tanesidir. Alacakların tahsili, yönetimi ve garanti edilmesinin yanında finansman fonksiyonunu da müşterilerine sunan faktoring, Türkiye ekonomisi için uygun bir finansal yöntemdir. Türkiye'nin özellikle 1980'li yıllarda başlayan dışa açılma politikaları ve ihracata dayalı kalkınma modeli içerisinde KOBİ'lerin önemli roller alması gerektiği ve bu süreç içinde de modern bir finansal yöntem olarak faktoringin doğru çözüm olduğu görülmüştür. Ayrıca mali piyasalarda çok büyük bir payı olan bankalar kesirninin Türkiye'de sıkça yaşanan ekonomik krizlerde darboğaza girmesi ya da verdiği kredileri kısması sonucunda, başka bir alternatif bulamayan sistemin yaşadığı kriz daha da derinleşmektedir. Bu tespitten hareketle, mali sistem içinde farklılaştırmaya gidilerek, bankalara alternatif olabilecek yeni finansal kurumlann sistem içindeki payının artırılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin mevcut ekonomik yapışma uygunluğu ile de faktoring bu finansal kurumlann en önemlilerinden biridir. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Factoring is a modern financial tool which has been known and used effectively for more than a century in the world but has only a few years of history in Turkey. In this study, development, functions and the process of factoring are explained. After making the comparison of factoring with the alternative financial tools of foreign trade, the importance and the place of factoring in Turkey are expressed. Whilst the determinations are made about the factoring's birth and development in Turkey, some basic information about the legal infrastructure is also given. Besides, the problems that prevent the healthy growth of the factoring sector in Turkey are underlined and it is expressed that to bring urgent solutions to these problems is highly important. While the capital markets are being more integrated in the globalisation progression of the world, countries need to use and try to adopt all new financial tools for themselves. Leasing, forfaiting and factoring are some of these new financial tools rather than traditional bank financing. Factoring is an appropriate financial tool for Turkey with its collection, management and guarantee services for the account receivables of the firms. It is also seen that factoring is the right solution in the process of Turkey's export based development efforts where small and medium sized companies should have leading roles through this process, especially after 1980's. It has been experienced that Turkey suffers economic crises quite often. The financial sector, which is mainly established on the banking system, causes such crises to be much more harmful for the economy due to the insufficient lack of alternative financial techniques. From mis point of view, by making discriminations, the proportion of the alternative financial institutions should be increased in the whole financial system and factoring is one of the most important financial institutions with its conveniency for the Turkish economy. rx