Akademik motivasyon ve temel psikolojik ihtiyaçlar: Uzaktan eğitimde derin öğrenme stratejilerine bir bakış
Academic motivation and basic psychological needs: A perspective on deep learning strategies in distance education
  1. Tez No: 828390
  2. Yazar: BETÜL KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELİHA CANPOLAT, PROF. DR. FERİDE ZİŞAN KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı derin öğrenme stratejileri ölçeğinin Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencileri için geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmanın ikinci amacı ise derin öğrenme stratejileri, akademik motivasyon ve ihtiyaç doyumu yapılarının arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem : Çalışmanın evreni Ege bölgesinde bulunan üç farklı ildeki üniversitede öğrenim gören kadın ve erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise Ege bölgesinde bulunan üç farklı ildeki üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi'ndeki üç farklı bölümde öğrenim gören 118 kadın, 182'si erkek olmak üzere toplam 300, 4. sınıf ve yüksek öğretimde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Bulgular: Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda bu ölçüm için uyum indeksleri RMSA =0.051, GFI=0.86, AGFI=0.82, X2/ df = 346.99/196 olarak hesaplanmıştır. Bu bulgulara ek olarak, ölçeğin Cronbach alfa katsayıları temel öğrenme ve öz düzenleme stratejileri .83 görsel detaylandırma ve özetleme stratejileri .68 derin bilgi işleme startejileri .83 sosyal öğrenme ve öz düzenleme stratejileri .73 olarak bulumuştur. Derin öğrenme stratejileri bakımından akademik motivasyon ve ihtiyaç doyumu düzeylerini belirlemeye yönelik gerçekleştirilen adımsal çoklu regrasyon analizi sonuçları incelendiğinde, içsel motivayon alt boyutunun görsel detaylandırma ve özetleme stratejileri, derin bilgi işleme stratejileri ve sosyal öğrenme ve öz düzenleme stratejilerini en fazla açıklayan yapı olarak bulunmuştur. Sonuç: İçsel motivasyonu yüksek olan öğrencilerin görsel detaylandırma ve özetleme stratejileri, derin bilgi işleme stratejileri ve sosyal öğrenme ve öz düzenleme stratejilerini kullandıkları, içsel motivasyon ve özerklik düzeyi yüksek olan öğrencilerin ise temel öğrenme ve öz düzenleme stratejilerini benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose : The aim of this study is to determine the validity and safety of the deep learning strategies scale for unıversity students studying in Turkey.The second aim of the study is to examine the relationship between deep learning strategies, academic motivation and need satisfaction structures. Metarerials and Methods : The universe of the study consist of male and female students studying at universities in three different provinces in the Aegean region. The sample of the study consist of a total of 300 students, 118 female and 182 male,4th grade and higher education students studying in three different deparments of the Faculty of Sports Sciences of universities in three different provinces in the Aegean region. Finding : As a result of confirmatory factor analysis, fit indices for this measurement were determined RMSA =0.051, GFI=0.86, AGFI=0.82, X2/df = 346.99/196 is calculated as. In addition to these findings, the Cronbach alpha coefficients of the scale were found as basic and self-regulation strategies .83, visual detailing summarization strategies .68, deeep information processing strategies .83, social learing and self-regulation strategies as .73. When the results of stepwise multiple regression analysis performed to determine academic motivation and need satisfaction levels in terms of deep learning strategies were examined, visual detailing and summarization strategies of the intrinsic motivation sub- dimension were found to be structure that most explained the visual detailing and summarization strategies, deep information processing strategies and social learning and self-regulation strategies. Result : It was concluded that students with high intrinsic motivation use visual detailing and summarization strategies, deep information processing strategies, and social learning and self-regulation strategies, and students with high levels of intrinsic motivation and autonomy adopted basic learning and self-regulation strategies.