Ergenlerde akademik motivasyon, temel psikolojik ihtiyaçların tatmini, kendini sabotaj ve psikolojik sağlamlık durumlarının incelenmesi
Investigation of academic motivation, satisfaction of basic psychological needs, self-sabotage and psychological resilience in adolescents
  1. Tez No: 887966
  2. Yazar: HAZAL ERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı ergenlerin psikolojik sağlamlık, temel psikolojik ihtiyaçların tatmini ve engellenmesi, kendini sabotaj ve akademik motivasyon durumlarını incelemektir. Araştırma grubu, Erzincan İl merkezi 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli ortaöğretim kurumlarına devam etmekte olan 709 lise öğrencisinden oluşmaktadır. İlişkisel tarama modeli esas alınarak çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın veri toplama araçları; Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini ve Engellenmesi Ölçeği, Kendini Sabotaj Ölçeği, Akademik Motivasyon Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Örneklemler İçin T Testi ve Bağımsız Örneklemler İçin Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre; psikolojik sağlamlık ile kendini sabotaj düzeyi arasında negatif yönde, psikolojik sağlamlık ile akademik motivasyon ve temel psikolojik ihtiyaçlar arasında pozitif yönde anlamlı birer ilişki saptanmıştır. Akademik motivasyon ve kendini sabotaj düzeyleri, cinsiyet türlerine göre anlamlı bir fark gösterirken; temel psikolojik ihtiyaçlar ve psikolojik sağlamlık düzeyleri cinsiyet türlerine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca yapılan analiz sonucunda, temel psikolojik ihtiyaçların tatmini, kendi sabotaj ve akademik motivasyon değişkenlerinin psikolojik sağlamlık değişkenini anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine adolescents' psychological resilience, satisfaction and frustration of basic psychological needs, self-sabotage and academic motivation. The study group consists of students attending various secondary education institutions in Erzincan province center in the 2023-2024 academic year; It consists of 709 high school students from various grade levels, including 9th, 10th, 11th and 12th grades. Child and Adolescent Psychological Resilience Scale (CGPSS-12), Satisfaction and Frustration of Basic Psychological Needs Scale, Self-Sabotage Scale, Academic Motivation Scale and Personal Information Form were used in the research. Pearson Product Moment Correlation Coefficient, T Test for Independent Samples, One-Way Analysis of Variance for Independent Samples and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the data. According to the analysis; A negative significant relationship was found between psychological resilience and self-handicapping level, and a positive significant relationship was found between psychological resilience and academic motivation and basic psychological needs. While academic motivation and self-handicapping levels show a significant difference according to gender types; It was found that basic psychological needs and psychological resilience levels did not differ significantly according to gender types. In addition, as a result of the analysis, it was found that satisfaction of basic psychological needs, self-sabotage and academic motivation variables significantly predicted the psychological resilience variable.