Cinsel istismar mağduru ergenlerde beden dismorfik bozukluk yaygınlığı ve beden dismorfik bozukluğun özkıyım düşüncesi üzerine etkisi
Prevalence of body dysmorphic disorder in adolescents who are victims of sexual abuse and its impact on suicidal ideation
  1. Tez No: 828391
  2. Yazar: AKIN ALTUĞ ÖZBODUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSU ÇAKIN MEMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada cinsel istismar mağduru ergenlerde beden dismorfik bozukluk (BDB) yaygınlığının ve BDB'nin özkıyım düşüncesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvurusunda cinsel istismar mağduru olduğu tespit edilmiş veya cinsel istismara uğramış olması nedeni ile adli psikiyatri polikliniğine başvurmuş olan 15-18 yaş arasındaki 84 ergen dahil edilmiştir. Hastalara sosyodemografik ve klinik veri formu, Vücut Algısı Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) ve Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ) verilmiştir. Çalışmaya katılan kişilerle klinik görüşme yapılmış DSM-5 kriterlerine göre BDB tanısı araştırılmıştır. BDB tanısı alan hastalar, örneklem içindeki BDB tanısı almayan hastalarla karşılaştırılmak için olgu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalarla ve ebeveynleri ile Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu ile yapılan psikiyatrik görüşme sonucunda hastaların eş tanıları belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen hastaların 19'u BDB tanısı almış; olgu grubu 19, kontrol grubu ise 65 ergenden oluşmuştur. Çalışmamızda cinsel istismar mağduru ergenlerde BDB yaygınlığı %22,6 saptanmıştır. BDB tanısı alan hastaların kontrol grubuna göre aile ve arkadaşlarıyla birşeyler yapmaktan daha fazla kaçındığı, görünümündeki kusur nedeni ile akademik, sosyal, mesleki ve diğer önemli yaşam alanlarında işlevselliğinin daha fazla bozulduğu, BDB'li hastaların kontrol grubuna göre daha fazla alkol ve sigara kullandıkları görülmüştür. Araştırmamızda BDB'li hastaların %84,2'sinde kendine zarar verme davranışı olduğu, %73,7'sinin daha önceden intihar girişiminde bulunduğu saptanmış olup ortalama intihar girişimi sayısı 3,2±2,1 olarak bulunmuştur. Araştırmamızda BDB'nin intihar etme olasılığına olan etkisi pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda bedeninde güzel ve çekici bulmadığı bölgelerden dolayı endişeli olduğunu belirten ergenlerin ÇÇTÖ cinsel istismar alt boyut puan ortalamasının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Vücut algısı ölçeği ve ÇÇTÖ cinsel istismar alt boyutu puanları arttıkça hastaların intihar düşüncesinin de arttığı gösterilmiştir. Vücut algısı ölçeğinin İOÖ intihar düşüncesi alt boyut puanına etkisi ÇÇTÖ cinsel istismar alt boyutu puanına göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız cinsel istismar mağduru ergenlerde BDB yaygınlığının toplum örneklemine göre oldukça fazla olduğunu, BDB eş tanısının intihar düşünce ve girişimlerini artırıp sosyal ve akademik açıdan işlevselliği bozabileceğini göstermesi açısından önemlidir. Bununla birlikte BDB tanısı alan ergenlerin intihar düşünce ve girişim oranlarının yüksek olması bu ergenlerde intihar olasılığı açısından dikkatli olunması gerektiğini düşündürmektedir. Sorgulanması oldukça sık atlanan BDB'nin fark edilip tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Çalışmamız; özellikle travma öyküsü olan ergenlerde BDB açısından farkındalığın artmasına yardımcı olabilir. Cinsel istismar mağduru olan ergenlerde BDB açısından psikiyatrik değerlendirme ve sağaltımlarının sağlanması, işlevselliği artırmaya yönelik çalışmaların olması, intihar davranışına yönelik önleyici ruh sağlığı politikalarının ve etkili müdahale programlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Mevcut çalışmamız kesitsel desende olduğu için, neden sonuç ilişkisinin daha derinlemesine incelenebilmesi açısından daha geniş örneklemde, uzunlamasına takip çalışmalarına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the prevalence of Body Dysmorphic Disorder (BDD) and its impact on suicidal ideation in adolescents who are victims of sexual abuse. Method: The study included 84 adolescents aged 15-18 who had either been identified as victims of sexual abuse and sought treatment at the Child and Adolescent Psychiatry Clinics of Kocaeli University Medical Faculty, or who had sought treatment at the forensic psychiatry clinic due to being victims of sexual abuse. The participants were given sociodemographic and clinical data forms, the Body Image Scale, the Suicide Probability Scale (SPS), and the Childhood Trauma Scale (CTS). Clinical interviews were conducted with the participants to investigate the diagnosis of BDD according to DSM-5 criteria. Patients diagnosed with BDD were divided into two groups, case and control groups, and compared to BDD non-diagnosed patients within the sample. All patients and their parents were interviewed using the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) to determine comorbid diagnoses. Results: Out of the evaluated patients, 19 were diagnosed with BDD; the case group consisted of 19 individuals, while the control group consisted of 65 adolescents. The prevalence of BDD in sexually abused adolescents was found to be 22.6%. It was observed that BDD-diagnosed patients were more likely to avoid engaging in activities with friends and family, had more impairment in academic, social, occupational, and other important life areas due to perceived flaws in appearance, and used alcohol and tobacco more than the control group. In the study, 84.2% of BDD-diagnosed patients engaged in self-harm behaviors, and 73.7% had attempted suicide previously, with an average of 3.2±2.1 suicide attempts. The study found a positive correlation between BDD and suicide probability. In our study, it was found that adolescents who expressed concern about areas of their body they did not find attractive or appealing had higher scores on the Childhood Trauma Scale (CTS) sexual abuse subscale. As scores on the Body Image Scale and the CTS sexual abuse subscale increased, it was demonstrated that patients had an increase in suicidal ideation. The influence of the Body Image Scale on the Suicide Probability Scale (SPS) subscale related to suicidal ideation was found to be higher compared to its influence on the CTS sexual abuse subscale. Conclusion: This study is important in highlighting the high prevalence of BDD among sexually abused adolescents and its potential to exacerbate suicidal ideation and impair functionality in social and academic domains. The high rates of suicidal ideation and attempts among adolescents diagnosed with BDD warrant careful attention to suicide risk. Detection and treatment of often overlooked BDD are crucial. The study could contribute to raising awareness about BDD, particularly in adolescents with a history of trauma. Psychiatric evaluations and interventions for BDD in sexually abused adolescents, as well as the development of preventive mental health policies and effective intervention programs for suicide behavior, are necessary. Given the cross-sectional design of our study, larger and longitudinal studies are needed to explore deeper causal relationships.