Üçüncü basamak bir hastanede bakılan 25 hidroksi vitamin D düzeyi ve ilişkili faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of 25 hydroxy vitamin D levels and related factors measured in a tertiary hospital
  1. Tez No: 828403
  2. Yazar: FİKRİYE ESRA ULUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: D vitamini, iskelet sistemi başta olmak üzere metabolizma üzerindeki düzenleyici etkileri nedeniyle önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada 25 hidroksi vitamin D (25(OH)D) düzeylerini etkileyen cinsiyet, yaş, mevsim gibi faktörler parathormon (PTH) ve kalsiyum değişimleri ile birlikte retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'nde 1 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında 25(OH)D düzeyi bakılan 18 yaş üstü 12484 olgu çalışmaya dahil edildi. Eş zamanlı PTH ve kalsiyum bakılan 1912 olgu da değerlendirildi. Bu olgular cinsiyet, yaş ve 25(OH)D'nin bakıldığı mevsim gruplarına göre kategorize edilerek gruplar arasında 25(OH)D, PTH ve kalsiyum düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca 25(OH)D düzeyi ile diğer parametrelerle arasındaki korelasyon incelendi. Bulgular: 25(OH)D düzeyleri taranan 12484 olgunun 9578'i (%76,7) kadın, 2906'sı (%23,3) erkekti. 25(OH)D düzeyleri kadın ve erkeklerde benzerdi (p=0,058).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Vitamin D has an important role due to its regulatory effects on metabolism, especially on the skeletal system. The aim of this study was to evaluate factors affecting 25 hydroxy vitamin D (25(OH)D) levels like gender, age and season, in relation with parathormone (PTH) and calcium. Materials and Methods: 12484 cases over the age of 18 whose 25(OH)D levels were measured between January 1, 2022 and December 31, 2022 at Ondokuz Mayıs University Hospital were included in the study. 1912 cases with simultaneous PTH and calcium tests were also evaluated. These cases were categorized according to gender, age and seasonal groups in which 25(OH)D was measured, and 25(OH)D, PTH and calcium levels were compared among the groups. In addition, the correlation between 25(OH)D levels and other parameters was examined. Results: Gender distribution of 12484 cases whose 25(OH)D levels were screened was as follows: 9578 (76,7%) females and 2906 (23,3%) males. 25(OH)D levels were similar in men and women (p=0,058).