Farklı yüzey bitirme teknikleri uygulanan ve farklı sıvılarda bekletilen iki tip monolitik seramiğin renk ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the color and surface properties of two types of monolithic ceramics treated with different surface finishing techniques and stored in different liquids
  1. Tez No: 828448
  2. Yazar: SERTAÇ SARIYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GÜLCE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Farklı yüzey bitirme işlemlerinin, farklı sıvıların ve yaşlandırmanın iki tip monolitik seramiğin renk, translüsensi, parlaklık ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: İki tip monolitik seramikler [lityum disilikat (LDS), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat (ZLS)] (n=135) kesildi (kalınlık: 1,5 mm) ve 3 gruba [kristalizasyon+glaze (K+G), kristalizasyon-glaze (K-G), kristalizasyon-polisaj (K-P)] ayrıldı (n=45). Her gruptan 1'er örnek taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelendi. Kalan örnekler 4 alt gruba (distile su, kahve, üzüm suyu, smoothie) ayrıldı (n=11) ve ilgili sıvılarda 12 gün bekletildikten sonra termal olarak yaşlandırıldı (10 000 devir). Her gruptan 1'er örnek SEM'de incelendi. Kalan örneklerin (n=10) renk, translüsensi, parlaklık ve yüzey pürüzlülükleri yüzey bitirme işlemleri sonrası ve farklı sıvılarda bekletme+yaşlandırma sonrası ölçüldü. Renk değişim (ΔE) ve translüsensi parametre (TP) verileri hesap edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of different surface finishing treatments, different liquids and aging on color, translucency, gloss and surface roughness of two types of monolithic ceramics. Materials and Methods: Two types of monolithic ceramics [lithium disilicate (LDS), zirconia reinforced lithium silicate (ZLS)] (n=135) were sliced (thickness: 1,5 mm) and divided into 3 groups [crystallization+glaze (K+G), crystallization-glaze (K-G), crystallization-polishing (K-P)] (n=45). One sample from each group was examined with a scanning electron microscope (SEM). Remaining samples were divided into 4 subgroups (distilled water, coffee, grape juice, smoothie) (n=11) and thermally aged (10 000 cycles) after storing 12 days in the respective liquids. One sample from each group was analyzed with SEM. Color, translucency, gloss and surface roughness of remaining samples (n=10) were measured after surface finishing and after storing in different liquids+aging. Color change (ΔE) and translucency parameter (TP) were calculated.