Hemşirelerde algılanan örgütsel adaletin ruh sağlığı üzerineetkisinin belirlenmesi
The determination of the effect of perceived organizational justice on mental health in nurses, department of nursing
- Tez No: 828455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ömer Tümen, Hemşirelerde Algılanan Örgütsel Adaletin Ruh Sağlığı Üzerine Etkisinin Belirlenmesi, Hemşirelik Anabilim Dalı, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Yüksek Lisans Programı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2023. Bu çalışma hemşirelerde algılanan örgütsel adaletin ruh sağlığı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Zonguldak İl merkezinde bulunan Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan 405 hemşire oluşturmuş, örneklem belirlenmemiş evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiştir. Çalışma 374 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“Kısa Semptom Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel değerlendirmesinde Student-t, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, pearson korelasyon katsayısı ve çok yönlü regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin kısa semptom envanteri puan ortalamaları anksiyete alt boyutunda 22.8411.42; depresyon alt boyutunda 21.629.39; olumsuzluk benlik alt boyutunda 13.027.41; somatizasyon alt boyutunda 6.255.24; hostilite alt boyutunda 7.795.57 ve toplam puanda 71.5426.37'dir. Örgütsel adalet ölçeği puan ortalamları ise dağıtım adaleti alt boyutunda 11.142.90, prosedürel adalet alt boyutunda 15.294.43 ve etkileşim adaleti alt boyutunda23.646.49 ve toplam puanda 50.0912.12'dir. Hemşirelerin kısa semptom envanteri puanları ile örgütsel adalet ölçeği puanları arasında negatif yönlü düşük ve orta düzeyde ilişki olduğu, hemşirelerin örgütsel adalet algıları azaldıkça, ruh sağlığının da olumsuz etkilendiği; örgütsel adalet ölçeği prosedürel adalet alt boyutunun kısa semptom envanteri toplam puanının %23'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar hemşirelerin örgütsel adalet algısının ruh sağlığı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ömer Tümen, The Determination of the Effect of Perceived Organizational Justice on Mental Health in Nurses, Department of Nursing, Mental Health and Psychiatric Nursing Master's Program, Master's Thesis, Zonguldak, 2023. This study was conducted descriptively with the aim of determining the effect of perceived organizational justice on mental health in nurses. The population of the research consists of 405 nurses working at Atatürk State Hospital in the central district of Zonguldak province, it is aimed to reach the entire universe whose sample is not determined. The study was completed with 374 nurses. Research data were collected using a“Personal Information Form”,“Organizational Justice Perception Scale”, and“Short Symptom Inventory”. In the statistical evoluation of the study; Student-t, one-way analysis of variance, tukey test, perarson correlation coefficient and multidirectional regression analysis were used. The mean short symptom ınventory scores of the participating in the study were 22.8411.42 in the anxiety sub-dimension; in the depression sub-dimension 21.6211.42; negativity in the self sub-dimension 13.027.41; 6.245.24 in the somatization sub-dimension; 7.795.57 in the hostility sub-dimension and 71.5426.37 in the total score. The mean scores of the organizational justice perception scale were 11.142.90 in the distribution justice sub-dimension, 15.294.43 in the procedural justice sub dimension and 23.646.49 in the interaction justice sub-dimension and 50.0912.12 in the total scores.It was found that there was a negative low and moderate relationship between nurses short symptom ınventory scores and organizational justice perception scale scores, and thas as nurse perception of organizational justice decreased, mental health was also adversely affected; ıt was determined that the procedural justice sub-dimension of the organizational justice perception scale explained %23 of the total score short symptom ınventory. The results obtained from study show that nurses perception of organizational justice has an effect on mental health.