Bettina X nif patates melezinin F1 generasyonunda normal dağılışa dayalı klon seleksiyonu
Clon selection based on normal distribution in the F1 generation of bettina X nif potato cross
  1. Tez No: 828460
  2. Yazar: ZİYAETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tez çalışması Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde 2019-2020 yılları arasında yürütülmüştür. Patates ıslah çalışması kapsamında Bettina ve Nif ebeveynleri ile melezlemeler yapılmış ve bu melez kombinasyonundan elde edilen 2031 F1 fidesi 2019 yılında serada saksılarda yetiştirilmiştir. Serada seçilen 190 klon normal dağılışa uygun bulunarak, dağılışın yüksek ve düşük yanlı tarafında seçilerek 2020 yılında fideliklerde yetiştirilmiştir. Hasat sonrasında klonların yumru sayısı ve tek yumru ağırlığı ve tek bitki verimi özellikleri ölçülmüştür. Sera yetiştirilmesinde ölçülen özellikler için normal dağılışa uygun olarak yüksek (Q1) ve düşük (Q4) değerli bireyler farklı seleksiyon şiddetinde (0,05, 0,10, 0,15, 0,20, 0,25) seçilerek seleksiyon diferansiyelleri tahmin edilmiştir. Seçilen grupların fidelikte döl kontrolü yapılarak elde edilen ortalama ve kazançlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu yüksek ve düşük değerli bireylerin fidelik ortalamaları sırasıyla aşağıdaki şekilde karşılaştırılmıştır. Yüksek ve düşük değerli bireyler için yumru sayısı (2,55 ve 2,30); tek yumru ağırlığı (19,37 g ve 6,84 g); tek bitki verimi (24,02 g ve 18,19 g) olarak bulunmuştur. Sonuç olarak patates ıslahında yüksek ve düşük değerli bireylerin seçimine dayalı seleksiyonlarda belirgin farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study was conducted in the Field Crops Department of Agricultural Faculty of the Ege University in 2019 and 2020. Bettina and Nif parents were crossed and obtained 2031 F1 seedlings from this cross combination and they were grown in pots in the greenhouse in 2019 at the potato breeding study. 190 clones selected in the greenhouse were found to be suitable for normal distribution and were selected on the high and low side of the distribution and were grown in seedbed in 2020. Tuber number and single tuber weight and tuber yield were measured in potato clones. Selection differentials were estimated by selecting individuals with high (Q1) and low (Q4) values at different selection intensities (0.05, 0.10, 0.15, 0.20, 0.25) in accordance with the normal distribution for the traits measured in greenhouse growing. Progeny control of the selected groups was made in the seedbed and the average and yields obtained were compared with each other. As a result of the comparison, the seedbed averages of the individuals with high and low values were compared as follows, respectively: tuber number (2,55 and 2,30); single tuber weight (19,37 g and 6,84 g); single plant yield (24,02 g and 18,19 g) was found. As a result, there were significant differences in the selection based on the selection of high and low value individuals in potato breeding.