Tamamen elektrikli araç uygulamaları için güç aktarma sisteminin performans analizi
Performance analysis of powertrain system for all electric vehicle applications
  1. Tez No: 828463
  2. Yazar: İLKER TURP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tamamen elektrikli araçların (TEA) çevre dostu olması, bakım ve enerji maliyetlerinin düşük olması, yüksek performanslı sürüş desteği sağlaması ilgi çekici olsa da, sürüş menzili ile ilgili endişeler devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, elektrikli araç güç aktarma sistemi analiz edilerek, sürüş menziline etki eden faktörlerin anlaşılması ve sistem verimliliği ile bütünsel ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Üreticiler detaylı performans verilerini paylaşmadığından, güç aktarma sistemi hakkında tatmin edici bilgiler elde etmek hedeflenmiştir. Bu çalışmada, iki tekerlekli TEA için“maxi scooter”BMW C Evolution verileri kullanılmıştır.“Python”yazılımı kullanılarak, WMTC sürüş çevriminde aracın enerji, güç, tork ve menzil değerleri hesaplanmış ve grafikler elde edilmiştir. Ağırlığın, sürüş yüzeyinin ve rüzgârın performansa olan etkisi incelenmiştir. Dört tekerlekli TEA için Volkswagen ID.3 verileri MATLAB/Simulink modelinde kullanılmış, araç performansı detaylı olarak incelenmiştir. WLTP, NEDC ve FTP-75 sürüş çevrimlerinde aracın enerji, güç, yakıt tüketimi ve sürüş menzili hesaplanmıştır. Farklı sürüş çevrimlerinin, yük ağırlıklarının, hava sıcaklıklığının ve sürüş yüzeylerinin enerji verimliliğine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While it is interesting that all-electric vehicles (AEV) are environmentally friendly, have low maintenance and energy costs, and provide high-performance driving support, concerns about driving range remain. In this thesis, it is aimed to analyze the electric vehicle powertrain system, to understand the factors affecting the driving range and to reveal the holistic relationship with the system efficiency. Since manufacturers do not share detailed performance data, it is aimed to obtain satisfactory information about the powertrain. In this study,“maxi scooter”BMW C Evolution data for two-wheeled AEV is used. By using the“Python”software, the energy, power, torque and range values of the vehicle were calculated in the WMTC driving cycle and graphics were obtained. The effects of weight, driving surface and wind on performance were investigated. Volkswagen ID.3 data for the four-wheeled AEV was used in the MATLAB/Simulink model, and vehicle performance was examined in detail. Energy, power, fuel consumption and driving range of the vehicle were calculated in WLTP, NEDC and FTP-75 driving cycles. The effects of different driving cycles, load weights, air temperature and driving surfaces on energy efficiency were investigated.