Sheffer stroke ve cebirsel lojik üzerine
On Sheffer stroke and algebraic logic
- Tez No: 828465
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak, konu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak adına bazı temel tanım ve kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, Sheffer stroke BCI cebirleri tanımlanarak, aksiyomlarının bağımsızlığı, süzgeçleri, bölüm grupları, homomorfizmaları, çekirdeği yardımıyla bu cebir yapıları üzerinde temel izomorfizma teoremlerinin ispatları sunulmuştur. Tezin dördüncü bölümünde, Sheffer stroke BCK cebirlerinin tanımı verilerek, aksiyom sisteminin bağımsızlığı gösterilmiştir. Ayrıca, değişmeli, implicative ve involutory Sheffer stroke BCK cebirleri tanımlanarak aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bir Sheffer stroke BCK cebirinin (anti) fuzzy alt kümesi, (anti) fuzzy ideali, (anti) fuzzy sub-implicative ideali, bir fuzzy kümenin tümleyeni ve kartezyen çarpımları inşa edilerek bu yapılar arasındaki ilişkiler gösterilmiştir. Tezin beşinci bölümünde, tez boyunca yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the topic of thesis was introduced and information about the studies which is related to the topic of thesis was given. In the second chapter, some basic definitions and concepts were presented in order to facilitate the readability of the thesis. In the third chapter, Sheffer stroke BCI algebras were defined and proved three fundamental isomorphism theorems on these algebraic structures by means of independence of their axioms, filters, quotient groups, homomorphisms and kernels. In the fourth chapter of the thesis, the independence of the axiom system was shown by giving the definition of Sheffer stroke BCK algebras. In addition, commutative, implicative and involutory Sheffer stroke BCK algebras were defined and their relationships were investigated. The (anti) fuzzy subset of a Sheffer stroke BCK algebra, the (anti) fuzzy ideal, the (anti) fuzzy sub-implicative ideal, the complement of a fuzzy set and Cartesian products were constructed and the relationships between these structures were shown. In the fifth chapter of the thesis, the studies carried out throughout the thesis and the results obtained were mentioned.