Assessment of pollution loads by using gis based mass balance approaches
Kirlilik yüklerinin cbs tabanlı kütle dengesi yaklaşımlarıyla değerlendirilmesi
- Tez No: 828483
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN FISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Su, varlığımızın temel taşı, tarih boyunca medeniyetlerin çevresinde kalkındığı, uğruna savaşlar verilen, vücudumuz için ise olmazsa olmaz, yaşamımızın kaynağıdır. Dünya üzerindeki su oranlarına baktığımız zaman suyun yaklaşık %97'sini okyanuslar ve denizler oluşturmaktadır. Fakat bu sular, içme suyu, tarım ve sanayi gibi amaçlarla kullanılamamaktadır. Bu yüzden tüm dünya devletleri, kendi sınırları içerisindeki kullanılabilir sular üzerinde havza bazında miktar ve kalite çalışmaları yürütmektedir. Suyun miktar ve kalite çalışmalarında genellikle, yerüstü suyu olan nehirler, yapay göller, doğal göller ve yer altı suları dikkate alınmaktadır. Miktar çalışmalarında suların hangi amaçla ve ne kadar miktarda kullanıldığı tespit edilerek gelecek projeksiyonları hazırlanmaktadır. Kalite çalışmalarında ise bu suları kirletebilecek noktasal ve yayılı kirletici unsurlar üzerinde çalışılmaktadır. Noktasal kirletici unsurların suları ne kadar kirlettiği belirlenebilmekte, yayılı kirletici unsurların suları ne kadar kirlettiği konusunda çeşitli yaklaşımlar geliştirilmektedir. Bu yaklaşımlar sonucunda yayılı kirlilik gösteren alanlar ancak alt havza bazlı olarak belirlenebilmekte olup, tedbir önerilememektedir. Bu çalışma, Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak mekânsal analizler ile özellikle yayılı kirlilikleri sayısal ve mekânsal olarak ortaya koyma imkânı sunmaktadır. Alansal kirletici unsurlar ve havza topoğrafyası ilişkilendirilerek, noktasal ve yayılı kirleticilerin izledikleri yolu ve kirlilik miktarlarını ortaya çıkartmaktadır. Bu çalışma kapsamında“Güzelhisar Havzası”çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, havzadaki noktasal ve yayılı kirlilik yüklerinin alansal dağılımını sayısal olarak sunabilmektedir. Bu sayede suları kirleten kirletici unsurlar ile ilgili, suyu iyi duruma getirmek için mekânsal olarak tedbirler programı sunma imkânı tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is essential to our existence, providing life, civilization, struggle, and vigor to our bodies. Oceans and oceans contain around 97% of the world's water, yet they are unfit for drinking, cultivation, or industry. As a result, every country conducts basin-wide evaluations of potable water inside its boundaries. These assessments consider surface waters, artificial and natural lakes, and groundwater, focusing on quantity and quality. To estimate future water usage, quantity studies analyze purposes and amounts of water utilized. Quality studies investigate point and diffuse pollutants that could contaminate streams. It is possible to determine to what extent point pollutants contaminate the waterways, various techniques have been developed to determine how much dispersed pollutants contaminate the waters. As a result of these approaches, regions of diffuse contamination can only be identified at the sub-basin level, and it is not possible to offer suggestions for taking precautions in this regard. This study provides the potential to expose particularly diffuse pollution quantitatively and geographically utilizing Geographic Information Systems. It exposes the pathways and pollution quantities of point and diffuse pollutants by linking spatial pollutant components with basin topography. For this purpose, Güzelhisar Basin is chosen as the application area. As a consequence, the geographical distribution of point and diffuse pollution loads in the basin could be quantitatively presented in this study. In this approach, it allows for the presentation of a geographical method of steps to restore the water to excellent condition in terms of the pollutants that contaminate the water.