Analysis of the performance of Makhool Dam for achieving optimum state
Makhool barajının optimum duruma ulaşma performansının analizi
  1. Tez No: 828485
  2. Yazar: SALAH AHMED IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Su kaynağının akış hattı üzerinde bir baraj inşa edilmesi, çeşitli talepler için mansap bölgesine doğru depolanan veya yayılan su miktarının kontrol edilmesinde önemli bir fayda sağlayabilir. Irak'ta Dicle nehri ve özellikleri, farklı amaçlar için inşa edilen barajların sayısını içermektedir. Irak'ın orta ve güney bölgelerindeki su miktarının kontrol altına alınması amacıyla tasarlanan Makhool Barajı'nın Dicle Nehri ile birleştiği Küçük Zab Çayı'nın yeri, projelendirilen Makhool Barajı'nın inşası için önemli bir adımdır. Makhool barajının yönetimi, barajdan önce yeterli miktarda ancak aşırı olmayan miktarda su tasarrufu yapmak ve barajdan çeşitli gereksinimlere akacak yeterli miktarda suyu paylaşmak için izlenmesi gereken önemli bir stratejidir. Baraj içi ve baraj dışı debi miktarlarına bağlı olarak aylık su dengesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca denge durumunda depolanan suyun toplam bileşkesindeki çökelme ve buharlaşma etkisi alınmıştır. Çalışma, yol analizini, ana parametreleri negatif ve pozitif niceliklere kontrol eden her ay için ana denklemi türeterek düzenledi, böylece toplama bileşke miktarı verdi. Aylık çıkış oranı, barajdan sonra mansap bölgesine doğru yayılan çeşitli büyüklükteki suların yönetim stabilitesi üzerindeki etkisini incelemek için giriş oranının yüzdesi olarak kabul edilmiştir. CBS verilerinden beslenen Surfer programı kullanılarak rezervuar bölgesinin topoğrafyası incelenmiş, ardından bitişik iki kontur çizgisi arasında oluşan hacim ve alan miktarları analiz edilmiştir. Çalışma, her ay için bir yönetim planı oluşturdu ve ayrıntıları, çıkış hızlarının ve ayrıca rezervuardaki su yüzeyinin yüksekliği üzerinde depolanan su miktarının değiştirilmesinin etkisini içeren şekiller ve tablolarla gösterdi. Çalışma daha sonra HEC RAS programına dayalı simülasyon tekniğini kullandı. Çalışma, su kotu barajın kret kotuna ulaştığında tahmin edilen taşma vakalarıyla sonuçlanan taşkın hızını açıkladı. Simülasyon, sel dalgasının 53 saat sonra baraj engel hattından 33 km mesafeye ulaştığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The construction of a dam on the streamline of the water resource can be back important benefit in controlling the amount of water that been stored or spread toward the downstream region for various demand. In Iraq, the Tigris river and it attributes included number of dams that build for different purposes. The place of Lesser Zab stream that joins the stream of Tigris river lead to the important step for building Makhool dam as the projected designed for controlling the amount of water in middle and southern region of Iraq. The management of the makhool dam is important strategy to be move through for conserving sufficient but not excessive quantity of water before the dam and sharing sufficient amount of water to be flow out the dam to several requirements. The study aimed to examine the monthly water balance that based on the amounts of flow rate toward and outward the dam. The study also in balance condition took the effect of the precipitation and the evaporation in the overall resultant of the water stored. The study arranged its pathway analysis by deriving main equation for each month that control the main parameters into negative and positive quantities so that, the summation gave the resultant quantity. The outflow rate per month was assumed as percentage of the inflow rate for studying the influence of various magnitudes of water that spreading after the dam toward the downstream region on the management stability. The topographic of the region of reservoir was studied by using Surfer program in which fed by the GIS data then analyzed for evaluating the amounts of volumes and the areas that formed between each two adjacent contour lines. The study build management plan for each month and showed the details by figures and tables that included the influence of changing the outflow rates and also the amount of water that stored on the elevation of water surface in the reservoir. The study then used the technique of simulation based on HEC RAS program. The study explained the speed of flooding that result by predicted overtopping cases as the water elevation reach the crest elevation of the dam. The simulation showed that the flood wave reach the distance of 33 km from the dam obstacle line after 53 hours.