Hastaların ameliyat öncesi dönemde eğitim alma durumu ve hasta memnuniyeti ile ilişkisi
Patients' receiving education during the preoperative period and its relationship with patient satisfaction
- Tez No: 828513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma cerrahi işlem geçiren hastaların ameliyat öncesi eğitim alma durumlarının belirlenmesi ve hasta memnuniyeti ile ilişkisinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı, kesitsel türdeki bu araştırma, Ekim 2022 – Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleşmiş olup evrenini İstanbul ilinde yer alan bir özel hastanede cerrahi kliniklerde yatan hastalar, örneklemini ise örnekleme alınma kriterlerine uyan 246 hasta oluşturmuştur. Veriler, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ve Görsel Analog Hasta Tatmini Skalası kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Post hoc analiz: Tamhane's T2 testi, Roc analizi: kesme noktası ve Spearman korelasyon testleriyle analiz edilmiştir. Çalışmada hastaların ve yakınlarının %95,5'inin ameliyat öncesi eğitim aldıkları, %79,3'ünün hekimden bilgi aldığı ve %98,8'inin sadece sözlü olarak bilgi aldığı saptanmıştır. Hastaların en çok ameliyat öncesi yapılacak tetkikler (%91,9), ameliyat akışı (%82,5), uygulanacak anestezi türü (%81,7), ameliyat sonrası alınacakları yer (%67,5), ameliyata hazırlanma (%67,5) konularında bilgi aldıkları bulunmuştur. Hastaların en az bilgi aldıkları konular ise, ameliyat sonrası erken mobilizasyonun önemi (%6,5) ve uygulanacak egzersizler (solunum, öksürük, yatak içi egzersizler) (%2,8) olarak belirlenmiştir. Hasta memnuniyeti puan ortalaması 7,66±1,8 olarak orta düzeyin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the preoperative education status of patients undergoing surgical procedure and to determine its relationship with patient satisfaction. This descriptive, cross-sectional study was conducted between October 2022 and February 2023. The population consisted of patients hospitalised in surgical clinics in a private hospital in Istanbul and the sample consisted of 246 patients who met the sampling criteria. Data were analyzed using the SPSS 23.0 package program, with descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Post hoc analysis: Tamhane's T2 test, Roc analysis: cut off point and Spearman correlation tests. In the study, it was found that 95.5% of the patients and their relatives received preoperative education, 79.3% received information from the physician and 98.8% received information only verbally. It was found that the patients were mostly informed about the preoperative examinations (91.9%), the flow of surgery (82.5%), the type of anaesthesia to be administered (81.7%), the place where they would be taken after surgery (67.5%), and preparation for surgery (67.5%). The subjects on which the patients received the least information were the importance of early mobilisation after surgery (6.5%) and the exercises to be applied (breathing, cough, in-bed exercises) (2.8%). The mean patient satisfaction score was 7.66±1.8, which is above the average level.