İpek fibroin temelli oküler doku yapıştırıcılarının keratitis tedavisinde kullanımı
Silk fibroin based ocular tissue adhesive application to be used of treatment kreatitis
- Tez No: 828535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA BAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tez çalışması kapsamında, Keratitis hastalığının neden olduğu infiltrasyon ve korneada oluşan defektlerin onarımı ve hastalık tedavisi amacıyla antibakteriyel özellikte ipek fibroin temelli oküler doku yapıştırıcıları geliştirilmiştir. İpek kozalarından elde edilen ipek fibroin derişiklendirilerek ağırlıkça %15 konsantrasyona getirilmiş, Riboflavin/sodyum persülfat fotobaşlatıcı- çifti varlığında farklı ışıma sürelerine (40sn, 60sn, 120sn) maruz bırakılarak doku yapıştırıcıları hazırlanmıştır. Doku yapıştırıcılarının yapısal karakterizasyonları FTIR analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Doku yapıştırıcılarına antibakteriyel özellik kazandırmak için Ampisillin yüklenmiş ve farklı ışıma sürelerinde çapraz bağlanan doku yapıştırıcılarının Ampisillin salım davranışları incelenmiştir. Oküler doku yapıştırıcılarının şişme ve degredasyon testleri PBS ve yapay gözyaşı ortamlarında çalışılmıştır. Oküler doku yapıştırıcılarında mekaniksel dayanım testleri, in vitro ve ex vivo patlama basıncı testleri uygulanmıştır. Takiben ışık geçirgenliği ve glikoz difüzyonu özellikleri incelenmiştir. Hazırlanmış doku yapıştırıcılarının biyouyumluluk analizleri MTT testi ile kornea fibroblast hücreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, doku yapıştırıcılarının üzerine ekilen hücrelerde PrestoBlue analizi ile çoğalma davranışları incelenmiştir. Hücre yüklü doku yapıştırıcılarında hücrelerin canlılığı, çoğalma hızı ve morfolojileri araştırılmıştır. Yapılan testler sonucunda, geliştirilen doku yapıştırıcılarının keratitis hastalığına bağlı perforasyonların onarımında kullanım için potansiyeli yüksek bir materyal olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, antibacterial silk fibroin-based ocular tissue adhesives were developed for the repair and treatment of infiltrations and defects in the cornea caused by Keratitis disease. Silk fibroin was concentrated to a weight percentage of 15% and tissue adhesives were made by exposing them to varied irradiation durations (40s, 60s, and 120s) in the presence of a Riboflavin/sodium persulfate as a photoinitiator-pair. FTIR analysis was used to characterize the structural properties of the tissue adhesives. Ampicillin was loaded into the crosslinked tissue adhesives to achieve antibacterial behaviors, and the release behavior of Ampicillin from the crosslinked tissue adhesives at varied irradiation durations was examined. Ocular tissue adhesives were tested for swelling and degradation in PBS and artificial tear conditions. The ocular tissue adhesives were subjected to mechanical strength testing, as well as in vitro and ex vivo burst pressure tests. Following that, the parameters of light transmittance and glucose diffusion were investigated. MTT tests with corneal fibroblast cells were used to assess the biocompatibility of the produced tissue adhesives. Additionally, PrestoBlue analysis was used to study cell proliferation behavior on seeded tissue adhesives, including cell viability, proliferation rate, and morphology. According to the findings of the testing, the created tissue adhesives have a great potential for use in the repair of perforations associated with Keratitis disease.