İpek fibroin temelli biyonanokompozitlerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterisation of silk fibroin based bionanocomposites
- Tez No: 948567
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR MURAT ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, doku mühendisliği uygulamalarına yönelik olarak ipek fibroin (SF), κ-karagenan (κ-Car) ve mezoporöz biyoaktif cam (MBG) kullanılarak farklı bileşimlerde kompozit grupları hazırlandı. SF/κ-Car kompozit iskelesine %0,2, %0,4 ve %2 oranlarında mezoporöz biyoaktif cam (MBG) ve bakır katkılı mezoporöz biyoaktif cam (Cu-MBG) katkılanarak bu iskelelerin termal stabilitesi termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi, yüksek termal kararlılık gösterdikleri tespit edildi. Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve nükleer manyetik rezonans (NMR) analizleri, bileşiklerin kimyasal yapılarını doğruladı ve modifikasyon işlemlerinin başarıyla gerçekleştiğini gösterdi. X-ışını kırınımı (XRD) analizi, malzemelerin kristal yapılarını belirlerken, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS), yüzey morfolojisi ve elementel dağılım hakkında detaylı bilgiler verdi. Mekanik testler kompozit malzemelerin dayanıklılığını test etmek için gerçekleştirildi. Kompozitlerin su tutma kapasitesi, bozunma davranışı ve iyon salımı analizleri ile biyolojik ve çevresel koşullara uyumları değerlendirildi. İyon salım analizinde bakır içeren kompozitlerdeki bakır miktarı atomik absorpsiyon spektrometrisi (AAS) ile belirlendi. İndüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektroskopisi (ICP-OES) ile sentezlenen 29S29B meozporöz biyoaktif camlarda yer alan elementler tespit edildi. İn vitro sitotoksisite testleri (MTT), düşük bakır konsantrasyonlarının hücreler üzerinde olumsuz etki göstermediğini, ancak yüksek konsantrasyonlarda toksisiteye neden olabileceğini gösterdi. Bakır içermeyen grupların ise hücre canlılığını desteklediği belirlendi. Çalışma bulguları geliştirilen nanokompozitlerin biyomedikal uygulamalar için uygun fiziksel, kimyasal ve in vitro biyolojik koşulları sağlama potansiyelini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In this study, different concentrations of composite groups were prepared using silk fibroin (SF), κ-carrageenan (κ-Car), and mesoporous bioactive glass (MBG) for tissue engineering applications. Mesoporous bioactive glass (MBG) and copper-doped mesoporous bioactive glass (Cu-MBG) were doped to the SF/κ-Car composite scaffold at 0.2%, 0.4%, and 2% ratios, and the thermal stability of these scaffolds was investigated by thermogravimetric analysis (TGA), and it was determined that they showed high thermal stability. Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and nuclear magnetic resonance (NMR) analyses confirmed the chemical structures of the compounds and showed that the modification processes were successful. X-ray diffraction (XRD) analysis determined the crystalline structures of the materials, while scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) provided detailed information on surface morphology and elemental distribution. Mechanical tests were applied to test the durability of the composite materials. Water retention capacity, degradation behavior, and ion release analysrs of the composites were performed to evaluate their compatibility to biological and environmental conditions. In the ion release analysis, the amount of copper in the copper-containing composites was determined by atomic absorption spectrometry (AAS). Inductively coupled plasma optical emission spectroscopy (ICP-OES) was used to determine the elements in the synthesised 29S29B mesoporous bioactive glasses. In vitro cytotoxicity tests (MTT) showed that low copper concentrations were biocompatible on cells, but high concentrations could cause toxicity. Copper-free groups were found to support cell viability. The findings of the study revealed the potential of the developed nanocomposites to provide suitable physical, chemical and in vitro biological conditions for biomedical applications.