Covıd-19 pandemisinde çocuk hemşirelerinin iş yükü ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between workload and anxiety levels of pediatric nurses in he Covid-19 pandemic
- Tez No: 828546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, çocuk hemşirelerinin iş yükü ve anksiyete arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla 511 çocuk hemşiresi ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Veriler Sosyodemografik ve Mesleki Özellikler Bilgi Formu, İş Yükü Ölçeği (İYÖ) ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Independent Sample-t, Anova, Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma, Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %83.4'ü kadın, %72.4'ü 21-30 yaş altında ve %86.3'ü, hemşirelerin %61.4'ü lisans ve üstü eğitim düzeyindedir (Tablo 4.1). Hemşirelerin %43.6'sı meslekte toplam beş yıldan kısa süredir, %43.6'sı yoğun bakım kliniğinde %79.3'ü şuan bulundukları pozisyonda, %39.3'ü gündüz şiftinde, %43.2'si şiftlerde ortalama dört ve üzeri hemşireyle çalışmakta, %36,2'si haftada ortalama üç nöbet tutmakta ve %31.5'i günde ortalama üç-dört hastaya bakım vermektedir (Tablo 4.2). Çocuk hemşirelerinin İYÖ puan ortalaması 37.35±8.14, KAÖ puan ortalaması 4.41±4.92'dür.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted with 511 pediatric nurses to determine the relationship between workload and anxiety of pediatric nurses.“Sciodemofraphic and Occupational Informtion Form,”“Workload Scale(WS),”“Coronavirus Anxiety Scale(CAS)”were used to collect data of study. In the evaluation, the number, percentage,mean, independent samples t-test, one-way ANOVA, post-hoc multiple comparison, and Spearman correlation tests were used.The majority of the nurses under 30 years old(72.4%) and are female(83.4%), univeristy graduate and master's degree(61.4%)(Table 4.1), working time in the nursing profession for less than 5 years(43.6%), working in the intensive care unit(79.3%),working time in current position(39.3%),on the day shift(39.3%), an average of four or more nurses working per shift(36.2%), on average three shifts per week(36.2%) care for 3-4 patients(31.5%) (Table 4.2).The mean workload score of the participating nurses was determined as 37.35±8.14(min:11, max:55). Pediatric nurses had a workload above the medium level. The workload of male nurses was higher than that of female nurses.