Çok boyutlu mortalite indeksi kullanılarak yaşlı bireylerde mortalite öngörüsü için mobil hesaplayıcı geliştirilmesi
Development of mobile calculator for prediction of mortality in elderly individuals using the multidimensional mortality index
- Tez No: 828578
- Danışmanlar: PROF. DR. PEMBE KESKİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoistatistik, Halk Sağlığı, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biostatistics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal İnformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son zamanlarda teknolojik gelişmelerle birlikte hemen hemen hayatımızın her alanında büyük değişimler yaşanmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri de sağlık alanıdır. Bu teknolojik gelişmelerin sağlık alanına uygulanması hem sağlık sorunu yaşayanlar hem sağlık hizmeti verenler hem de sağlık sisteminde uygulanan programlar açısından büyük geliştirmeler sunmaktadır. Amacımız yapacağımız mobil uygulama ile sağlık hizmetlerinde kullanılan çok boyutlu mortalite indeksinin uygulanabilirliğini kolaylaştırmak, hızlandırmak, daha anlaşılır ve yorumlanabilir hale getirerek verilen sağlık hizmetlerinin ve karar aşamalarının kalitesinin artırılmasına yardımcı olmaktır. Uygulamamızın Android, IOS tabanlı mobil cihazlarda çalışabilmesi için Dart programlama dili ile geliştirilmiş olan Flutter kütüphanesi kullanıldı. Uygulama verilerinin kaydı için ilişkisel veri tabanı oluşturuldu. Sunucu hizmeti sağlaması için Linux sistem üzerinde sanallaştırma teknolojileri kullanılarak tasarlanan yapı ile birlikte Python dilinde sunucu uygulaması oluşturuldu. Mobil uygulamanın sunucu ile etkileşimi sağlandı. Uygulama içerisinde, çevrim içi olarak anket yolu ile memnuniyet düzeyi araştırıldı. Geliştirilen uygulama ile kullanıcı giriş sistemi, hasta kaydı, hastanın öngörüsel olarak mortalite değerlendirilmesi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla uygulanan beşli Likert Ölçeği ile uygulamanın bir gereksinim olduğu ve bu gereksinimi karşıladığı kullanıcıların memnuniyeti ile birlikte ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the technological developments, great changes have been experienced in almost every aspect of our lives. One of the most important of these is the field of health. The application of these technological developments to the field of health offers great improvements in terms of both those who have health problems, health care providers and the programs implemented in the health system. Our aim is to facilitate and accelerate the applicability of the multidimensional mortality index used in health services, to make it more understandable and interpretable, and to help increase the quality of health services and decision stages with the mobile application we will make. Flutter library developed with Dart was used for our application to run on Android and IOS based mobile devices. A relational database was created for recording application data. In order to provide server service, a server application in Python language was created with the structure designed using virtualization technologies on the Linux system. The interaction of the mobile application with the server is provided. Within the application, the level of satisfaction was investigated by means of an online questionnaire. With the developed application, the user login system, patient registration, and prognostic evaluation of the patient were successfully carried out. With the five-point Likert scale applied through the questionnaire, it has emerged that the application is a requirement and that it meets this need with the satisfaction of the users.