3-5 yaş grubundaki sosyal iletişim becerilerinin karşılaştırılması : 3 grup örneklemi (konuşma sesi bozukluğu, akıcısızlık ve normal gelişim)
The frequency of joint attention initiation and response in childrenaged 3-5 years : 3 group samples
  1. Tez No: 828629
  2. Yazar: SERHAT İBRAHİM ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE, DR. AŞENA KARAMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sosyal iletişim, etkileşim ve iletişim kurma yeteneğini içeren karmaşık bir süreçtir. Dil, konuşma ve iletişim bozuklukları, çocukların sosyal iletişim becerilerini ve katılımlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tez, çocukların katılımının sosyal iletişim becerilerine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Klinisyenlerin düzenli aralıklar ile hızlıca uygulayıp fikir sahibi olduğu ve terapilerde gelişim ilerlemediğinde problem temel iletişim becerilerinden kaynaklanıyorsa dilin sosyal kullanımının desteklenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya üç ile beş yaş arasında normal gelişim gösteren, konuşma sesi bozukluğu ve akıcısız olan 6 kız 24 erkek olmak üzere toplam 30 çocuk ve ebeveyni dahil edilmiştir. Ebeveynlerden Demografik Bilgi Formu ve klinik özellikleri içeren kontrol listesi ve Sosyal İletişim Skalası'nı doldurmaları istenmiştir. Araştırmacı tarafından Ankara Gelişimsel Tama Envanteri (AGTE), Sesletim ve Sesbilgisi Testi (SST), Adam Çizme Testi, Fiil Adlandırma Testi uygulanmış olup ayrıca kekemeliği olan grup için kekemelik sıklık yüzdesi alınmıştır. Pilot çalışması yapılan Sosyal İletişim Skalası (SİS)'in ICF bakış açısıyla ve çeşitli ölçeklerden yararlanılarak oluşturulmuş olup 3 farklı grup üzerinde etkileri karşılaştırılmıştır. ICF çerçevesinde çocuğun etkileşimini/ katılımını etkileyen durumları kontrol etmesi amacıyla oluşturulmuştur. Sosyal İletişim Skalası için Cronbach Alfa değeri .898 olarak bulunmuştur. Bu tez çalışması, sosyal iletişimde katılımın, çocukların iletişim becerileri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Normal Gelişim Gösteren, Konuşma Sesi Bozukluğu, ve Akıcısız olan çocukların, iletişim yeteneklerinde günlük hayatta yaşadıkları problemlerden dolayı katılımlarını arttırmak amaçlanmıştır. Toplam katılımcı sayısını ifade eden 30 kişi bağlamında yapılan analiz sonucuna göre ise yine SİS ile AGTE ve SST arasında ilişki bulunamamış ancak AGTE ve SST arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Sosyal iletişim becerilerini geliştirmek, çocukların sosyal-duygusal ilişkilerini güçlendirmekte ve terapi sürecini ilerletmektedir. Bu çalışma, klinisyenlerin terapilerde sosyal becerilerini destekleme konusundaki rolünü ve çocukların katılımlarında meydana gelen etkilenmeleri ele alarak ICF bakış açısıyla vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social communication is a complex process that involves the ability to interact and communicate. Language, speech and communication disorders can negatively affect children's social communication skills and participation. This thesis was conducted to determine the effects of children's participation on their social communication skills. It is aimed to support the social use of language if clinicians regularly apply it quickly and have ideas, and if the problem is caused by basic communication skills when the development of therapies does not progress, it is aimed to support the social use of language. A total of 30 children and their parents, including 6 girls and 24 boys, who showed normal development between the ages of three and five, had speech sound disorden and fluency disorder, were included in the study. Parents were asked to complete the Demographic Information Form, the checklist containing clinical characteristics and the Social Communication Scale. Ankara Developmental Tama Inventory (AGTE), Vocalization and Phonology Test (SST), Man Boot Test, Verb Naming Test were applied by the researcher and stuttering frequency percentage was taken for the group with stuttering. The pilot study of the Social Communication Scale (SIS) was created from the ICF perspective and using various scales, and its effects on 3 different groups were compared. It was created within the framework of the ICF in order to control the situations that affect the interaction / participation of the child. The Cronbach Alpha value for the Social Communication Scale.it was found to be 898. This thesis study reveals that participation in social communication has a significant impact on children's communication skills. It has been aimed to increase the participation of children with Normal Development, Speech Sound Disorder, and Fluency due to the problems they experience in daily life in their communication abilities. According to the results of the analysis conducted in the context of 30 people expressing the total number of participants, again, no relationship between SIS and AGTE and SST was found, but a significant positive relationship between AGTE and SST was obtained. Improving social communication skills strengthens children's social-emotional relationships and advances the therapy process. This study highlights the role of clinicians in supporting social skills in therapies from the ICF point of view, addressing the influences that occur in children's participation.