Hardware implementation of ultrasonic radar system and microcontroller interfacing
Ultrasonik radar sistem donanım tasarımının gerçekleştirilmesi ve mikroişlemci ile arayüz edilmesi
  1. Tez No: 82863
  2. Yazar: LEVENT BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİT, DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, ayn zamanda cisimlerin açılarını da tanımlayabilen bir ultrasonik mesafe ölçme sisteminin gerçekleştirilmesidir. Bu sistem, cisimlerin tespit edilmesi, mesafelerinin bulunması gibi bir çok RADAR sinyal işleme teknikleri üzerinde çalışma fırsatı verdiğinden dolayı ultrasonik radar olarak da adlandırılabilir. Verici ve alıcı devrelerin donanım tasarımında Polaroid ultrasonik transduser kullanılmıştır. Transduserlere tam bir kaplama alanı sağlayabilmek için adım motoru kullanılmıştır.Sistem M68HC1 1 mikroişlemcisi ile arayüz edilmiş olup, sistemin kontrolü bu mikroişlemci tarafından sağlanmaktadır. Sistemin çalışmasını etkileyecek olan çevre koşullan da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis is to implement an ultrasonic range measurement system, which has also the ability of defining the angles of objects. It gives the opportunity to employ many RADAR (Radio Detection And Ranging) signal-processing techniques, such as detecting objects and finding distances, so this system can be called as an Ultrasonic RADAR. Polaroid ultrasonic transducers are used in the hardware design of transmitter and receiver circuits. To give the transducers a full coverage of the view, stepper motor is used as an antenna motor. The system is interfaced to M68HC1 1 microcontroller and control of the system is made by this microcontroller. Environmental conditions, which will effect the operation of the system, are also examined.