Phytochemical investigation of salvia napifolia jacq
Salvia napifolia jacq'in fitokimyasal araştırması
  1. Tez No: 82862
  2. Yazar: SİMLA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı Salvia napifolia Jacq. bitkisinin biyolojik aktivite gösterebilecek terpenik bileşiklerini ayırmak, saflaştırmak ve kimyasal yapılarını aydınlatmaktır. Bundan önceki çalışmalar Salvia türlerinin terpenik bileşiklerin yamsıra flavonoit ve diğer doğal bileşikleri de içerdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada Salvia napifolia Jacq. bitkisinden iki diterpen; bir para glikosidik benzen türevi ve 3-sitosterol elde edilmiştir. Bunların yapılan İR ve NMR, Mass ve UV / VIS spektroskopisi yöntemleri ile tayin edilmiştir. Diterpenlerin 6,7- dehydroroyleanon ve 1 l(($)-asetil-abieta-12(13)-en-8,20-lakton oldukları anlaşılmıştır. ll(|3)-asetil-abieta-12(13)-en-8,20-lakton, doğadan, ilk kez bu çalışmada elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is the isolation and identification of the biologically active terpenic constituents of the plant Salvia napifolia Jacq. ( Labiatae ). The former studies with Salvia species have resulted in the identification of terpenoids as well as flavonoids and other natural compounds. Salvia napifolia Jacq. yielded two diterpenes; a para substituted glycosidic benzene derivative and P - sitosterol. They have been identified on the basis of Infra Red and Nuclear Magnetic Resonance, Mass and UV / VIS Spectroscopy. The two diterpenes identified are 6,7 - dehydroroyleanone and 1 l(0)-acetyl-abieta-12(13)-ene-8,2O-lactone. ll(P)-acetyl-abieta-12(13)-ene-8,20-lactone has been isolated and identified for the first time in this study.