Akut miyeloid lösemi hastalarında ilk basamak tedavide tamremisyon hedefi olan rejimlerin karşılaştırılması
Comparison of regimens with a goal of complete remission in first-line therapy in patients with acute myeloid leukemia
  1. Tez No: 828646
  2. Yazar: SADIK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT YAVUZ MALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akut miyeloid lösemi (AML), kemik iliği ve periferik kanda miyeloid progenitör hücrelerinin (blastlar) klonal olarak artış gösterdiği, heterojen bir hastalık olarak karakterize edilir. Bu çalışmada amacımız akut miyeloid lösemi ile izlenen hastaların ilk basamak tedavide tam remisyon hedefi ile verilen rejimlerin etkinlik, güvenlik ve yan etki açısından karşılaştırmasını yapmaktır. Bu çalışma, dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre seçilen 130 hastanın verilerini değerlendirilmiştir. Dahil edilme kriterleri olarak, 18 yaşının üzerinde (erişkin) olmak, APL dışı AML tanısı almış olmak ve ilk kür kemoterapi tedavisinin kurumumuzda başlanmış olması seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute Myeloid Leukemia (AML) is characterized as a heterogeneous disease in which there is a clonal increase in myeloid progenitor cells (blasts) in the bone marrow and peripheral blood. The objective of this study is to compare the efficacy, safety, and side effects of regimens administered with the goal of achieving complete remission in patients with Acute Myeloid Leukemia. This study evaluated the data of 130 patients selected based on inclusion and exclusion criteria. Inclusion criteria consisted of being over 18 years old (adult), having a diagnosis of non-APL AML, and initiating the first course of chemotherapy treatment at our institution.