Pandemi sürecinin amatör sporcular ve spor sektörü üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of the pandemic process on amateur athletes and the sports sector
- Tez No: 828648
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan için sağlık ve sağlıklı yaşamak her şeyden daha önemlidir. Doğası gereği bedeni hareketle yoğrulmuş insan için sağlık ve sağlıklı yaşam demek spor demektir. Bugünkü çağda spor modern toplumlar için en yaygın ve en etkili yapılanmalardan bir tanesidir. Spor bu çağda yalnızca insanların fiziksel ve psikolojik yönlerden güç kazanmasını sağlayan bir etkinlik olmaktan çıkmış, toplumların gelişmişlik göstergesi durumuna yükselmiştir. Bu bağlamda sporun insanın bedenen ve ruhen gelişmesinin sağlamasının yanı sıra toplumun modernize edilmesinde de etken bir unsurdur. Zaman itibarıyla dünya Covid-19 korona virüs salgını nedeniyle zor zamanlar yaşamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden kolay örnekleme diğer adıyla elverişli örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak amacına yönelik olarak elde edilmek istenilen verilerin sağlanmasında nitel veri toplama yöntemlerinden açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada, pandemi sürecinin sonlarına doğru amatör sporcular ve spor sektörü üzerindeki etkilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi amacıyla Şanlıurfa ilindeki amatör sporculara ve spor salonu işletmecilerine açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Formun birinci bölümünde spor ve spor salonu işletmecilerinin demografik bilgileri olarak, cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve mesleklere dair bilgilere yer verilirken, ikinci bölümde ise pandemi sürecinin amatör sporcular ve spor sektörü üzerindeki etkilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi amacıyla sporculara ve spor salonu işletmecilerine dair 30 soru yer almaktadır. Toplamda çalışma içerisinde görüşme formunda 35 soru mevcuttur. Araştırmadan toplanan veriler, içerik analizi yönteminden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılım sağlayan sporcuların ve işletmecilerin isimlerinde kodlama yapılarak gizlilik esasına özen gösterilmiş ve her bir sporcu ve işletmeci için S (Sporcu), SS (Spor Salonu) olarak kodlama sistemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını18-55 yaş aralığındaki 20 sporcu ve 6 spor salonu işletmecileri oluşturmaktadır. Araştırmaya ait veriler amatör sporculardan ve spor salonu işletmecilerinden elde edilmiştir. Araştırma 6 spor salonu işletmecisi ve 20 sporcu olmak üzere toplam 26 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada bireylerin ve toplumların yaşamında bu denli büyük bir öneme sahip olan sporun ve sporcuların Pandemi sürecinde bu salgından etkilenme durumları ve Pandeminin sportif faaliyetler üzerindeki etkileri irdelenecek aynı zamanda, çalışmada Şanlıurfa ilindeki spor salonu işletmecilerine ve amatör sporculara spora dair sorular yöneltilerek pandeminin spora olan etkisi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health and healthy living are of paramount importance for human beings. By its very nature, health and healthy living for individuals shaped by physical activity equate to sports. In today's era, sports have become one of the most widespread and effective endeavors in modern societies. In this age, sports have evolved beyond being merely an activity that enables individuals to gain strength in physical and psychological aspects; they have risen to the status of an indicator of societal advancement. In this context, sports serve as a factor not only in the physical and mental development of individuals but also in the modernization of society. Over time, the world has been facing challenging times due to the COVID-19 coronavirus pandemic. In this research, a qualitative research method, namely convenient sampling was employed. For data collection in the research, a semi structured interview form consisting of open ended questions designed to obtain data relevant to the research objectives was used as a qualitative data collection method. In the research, a semi structured interview form consisting of open ended questions was administered to amateur athletes and gym operators in Şanlıurfa province with the aim of determining their opinions regarding the effects of the pandemic on them towards the end of the pandemic process. The first section of the form includes demographic information of sports and gym operators, such as gender, age, education level, and occupation, while the second section consists of 30 questions related to the opinions of athletes and gym operators about the effects of the pandemic process on amateur athletes and the sports sector. In total, there are 35 questions in the interview form. The data collected from the research were analyzed using content analysis method. Privacy was ensured by coding the names of the participating athletes and operators, and a coding system consisting of A (Athlete) and GO (Gym Operator) was used for each athlete and operator. The participants of the research consisted of 20 athletes and 6 gym operators in the age range of 18-55 The data for the research were obtained from amateur athletes and gym operators. The research was conducted with the participation of a total of 26 individuals, including 6 gym operators and 20 athletes. This study examines the impact of the pandemic on sports and athletes, which hold such significant importance in the lives of individuals and societies, as well as the effects of the pandemic on sports activities. At the same time, the study sheds light on the impact of the pandemic on sports by directing questions related to sports to gym operators and amateur athletes in Şanlıurfa province.