Well-being in older migrants and non-migrants in Germany: A specific look at health and poverty dimensions
Almanya'da yaşlı göçmenlerin ve göçmen olmayanların iyilik hali: Sağlık ve yoksulluk boyutlarına özel bir bakış
- Tez No: 828692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ABBASOĞLU ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nüfusbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaşlanan nüfus dünya genelinde daha yaygın bir olgu haline geldikçe, yaşlılarda iyilik hali tartışmaları da önemli bir konu haline gelmiştir. İyi oluş, farklı bakışlardan yaklaşılabilecek örtülü bir kavramdır. Bu tez, iyi oluşa hem nesnel hem de öznel perspektiflerden yaklaşmakta ve onun ölçülebilir iki boyutu olan sağlık ve yoksulluğu analiz etmektedir. Tez, Almanya'daki yaşlılar arasında sağlık ve yoksulluğun belirleyicilerini incelemeyi ve yaşlı göçmenler ve göçmen olmayanlar için sağlık ve yoksulluk durumunun birbirine yaklaşıp yaklaşmadığını veya birbirinden uzaklaşıp uzaklaşmadığını bulmayı amaçlamaktadır. Sağlık; diyabet, depresyon ve subjektif sağlık ölçütlerine bakılarak incelenmiştir. Yoksulluk, gelir, servet ve subjektif yoksulluk ölçütlerine bakılarak incelenmiştir. Veri kaynağı olarak Avrupa Sağlık, Yaşlanma ve Emeklilik Araştırması'nın 7. Dalgası kullanılmıştır. Göç durumu ve ikamet süresi ile çıktı değişkenlere dayanarak altı hipotez oluşturulmuştur. Yaşlı göçmenlerin ve göçmen olmayanların sağlık ve yoksulluğunu etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için ikili lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Diyabet, depresyon, subjektif sağlık, gelir yoksulluğu, servet yoksulluğu ve subjektif yoksulluğun yaygınlığına göre betimsel istatistikler sunulmuştur. Her model için ikili lojistik regresyon tabloları verilmiştir. Göç durumu ve ikamet süresine odaklanılarak sonuçlar sağlık modelleri için sağlıklı göçmen etkisi çerçevesinde tartışılmıştır. Yoksulluk modelleri için sonuçlar daha önce yapılan araştırma sonuçlarıyla ve oluşturulan hipotezlerle karşılaştırılarak tartışılmıştır. Bulgulara göre, sağlık modellerinde, göçmen olmayanlarla karşılaştırıldığında, her iki grup göçmenin diyabet hastası olmaya yatkınlığı daha yüksektir. Batılı göçmenlerin depresyona yatkınlığının daha düşük olduğu, diğer grup göçmenlerin ise yerli nüfusla benzer depresyon yatkınlıklarının olduğu görülmüştür. Her iki grup göçmenin göçmen olmayanlara benzer kötü subjektif sağlığa sahip olma yatkınlığı olduğu saptanmıştır. Yoksulluk modellerinde, göçmen olmayanlarla karşılaştırıldığında, her iki grup göçmenin gelir yoksulluğu yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu; Batılı göçmenlerin servet yoksulluğu yatkınlığının yerlilerden daha düşük, Batılı olmayan göçmenlerin ise daha yüksek yatkınlığı olduğu bulunmuştur. Batılı göçmenler yerlilere benzer subjektif yoksulluk yatkınlığına sahipken, Batılı olmayan göçmenlerin bu yatkınlığı daha yüksektir. Genel olarak sonuçlar sağlıklı göçmen etkisinin bütün sağlık modellerine genellenemeyeceğini göstermiştir. Bulgular, geliştirdiğimiz hipotezlerin çoğunu desteklerken diyabet modeli beklentilerimize uygun olmayan sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Well-being among older people has become an essential matter, as the ageing population throughout the world become a more widespread phenomenon. Well-being is an implicit notion, which can be approached in different ways. This thesis approaches well-being from both objective and subjective perspectives and analyses its two measurable dimensions as health and poverty. This thesis aims to examine health and poverty determinants among the older population in Germany and to find whether health and poverty status converge to or diverge from each other for older migrants and non-migrants. Health is examined by looking at diabetes, depression, and subjective health measures. Poverty is examined by looking at income, wealth, and subjective poverty measures. As the data source, Wave 7 of the Survey of Health, Ageing, and Retirement of Europe is used. Six hypotheses were formulated based on migration status and length of residence, and outcome variables. Binary logistic regression model is employed to reveal the factors affecting health and poverty of the older migrants and non-migrants. Descriptive statistics by the prevalence of diabetes, depression, subjective health, income poverty, wealth poverty and subjective poverty are presented. For each model, binary logistic regression tables are given. By focusing the migration status and length of residence, the results are discussed within the framework of the healthy immigrant effect for the health models. For the poverty models, the results were discussed by comparing them with that of the previous research and hypotheses formulated. The results suggest that for health models, both older migrant groups have higher odds of having diabetes than natives. Western older migrants have lower odds of having depression while non-Western migrants have similar to that of natives. Both migrant groups have similar odds of having poor subjective health when compared to non-migrants. For poverty models, both migrant groups have higher odds of having income poverty than natives. Western migrants have lower odds of having wealth poverty while non-Western migrants have higher odds of wealth poverty compared to natives. Western migrants have similar odds of having subjective poverty and non-Western migrants have higher odds when compared to natives. In general, the results point out that healthy immigrant effect is not generalizable to the all three health models. Although we provide support for most of our formulated hypotheses, model of diabetes provides results not in line with our expectations.