Start-up ve teknoloji şirketlerinde şirket değerleme
Company valuation in start-up and technology companies
  1. Tez No: 828691
  2. Yazar: ASLAN İSMAİL DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin artmasıyla birlikte adeta tek bir pazar haline gelen Dünya'da şirketler arasındaki rekabet giderek artmaktadır. Şirketler bir yandan artan rekabetten zarar görmemek adına faaliyette bulunurken, diğer yandan küreselleşen Dünya'da pazar paylarını arttırmak istemektedir. Bu noktada, şirketler yeni ortaklıklar kurma ve var olan şirketleri satın alma yollarını sıkça tercih etmektedir. Şirket satın alma veya ortaklık kurma kararları uygulanırken ise işlemin gerçekleşeceği fiyat tartışma ortamı yaratmaktadır. Taraflar arasındaki fiyat tartışmasını önlemek ve iki tarafında ortak bir zeminde buluşması adına uzman kişilerden şirketleri değerlemeleri talep edilmektedir. Ayrıca, finansal piyasalarda yatırım kararı alınırken de hangi şirkete yatırım yapmanın kazancı daha fazla arttıracağı sorusu yanıtlanmak zorundadır. Yatırımcılar, yatırım yapmadan önce birtakım araştırmalar yapmak zorundadır, aksi halde yatırım kararları rasyonellikten uzak olup süreç sonunda yatırım yapan gerçek veya tüzel kişiler zarar etmektedir. Bu noktada ise yatırım yapılacak şirketlerin olması gerekenden az veya çok fiyatlanması göz önünde bulundurulmalıdır. Kıyaslama yapabilmek adına yatırımcıların şirketlerin gerçek değerini tespit etmeleri şirket değerleme yöntemleri ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, şirket değerleme yöntemleri anlatılmıştır. Ardından ise anlatılan yöntemler start-up ve teknoloji firmaları özelinde uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar arasındaki farklılıklar irdelenmiş ve sonuçlar arasındaki farklılıklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in globalization in recent years, the competition between companies is increasing in the world, which has become almost a single market. While companies operate in order not to be harmed by increasing competition, they also want to increase their market shares in the globalizing world. At this point, companies frequently prefer to establish new partnerships and acquire existing companies. While the decision to buy a company or establish a partnership is being implemented, the price at which the transaction will take place creates an atmosphere of discussion. Experts are requested to evaluate companies in order to avoid price disputes between the parties and to meet on a common ground between the parties. In addition, while making investment decisions in financial markets, the question of which company to invest in will increase earnings more must be answered. Investors have to do some research before investing, otherwise investment decisions are far from rationality and real or legal persons who invest at the end of the process löse. At this point, it should be taken into account that the companies to be invested are priced more or less than they should be. In order to make comparisons, it is possible for investors to determine the real value of companies with company valuation methods. In this study, company valuation methods are explained. Then, the methods described were applied specifically to start-ups and technology companies. The differences between the results were examined and the differences between the results were explained.