An Equitable approach to the payment scheduling problem
Proje yönetiminde ödeme planının çıkarılmasına bir yaklaşım
- Tez No: 82872
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada ödeme planı problemine yeni bir yaklaşım anlatılmaktadır. Bu yaklaşımda, iş sahibi tarafından müteahhite yapılacak ödemelerin miktarı ve zamanlaması hesaplanırken, her ikisi için de kabul edilebilir bir çözüm ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Kabul edilebilir çözüm, iş sahibinin ve müteahhitin kendileri için en avantajlı çözümden eşit oranlarda uzaklaştıkları çözüm olarak tanımlanmıştır. İş sahibi için ideal çözüm tüm ödemelerin işin sonunda yapılması iken, müteahhit için ideal çözüm tüm ödemelerin işin başında yapılmasıdır. Kabul edilebilir çözümü bulmak için çift çevrimli bir genetik algoritma geliştirilmiştir. Bu çift çevrimli algoritma, iç çevrim ve dış çevrim olmak üzere iki kısımda incelenmektedir. İç çevrim müteahhiti temsil ederken, dış çevrim iş sahibini temsil etmektedir. İç çevrim, belirlenmiş bir ödeme planı için amaç işlevi müteahhitin net bugünkü değerini (NBD) ençoklama olan çok-modlu kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi olarak tanımlanmıştır. Dış çevrim ise, kabul edilebilir çözüme karşı gelen ödeme planının, yani olay düğümlerinde bütçeden verilecek yüzde ödemelerin saptanması problemi olarak tanımlanmıştır. Kabul edilebilir bir çözürn aranırken, dış iç ve çevrimler birbirlerine ödeme planının dağılımı ve ödemelerin zamanlaması bilgilerini aktarmaktadır. Algoritma, literatürde mevcut 93 problemlik bir test problemi kümesine uygulanmış ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABTRACT This study reports on a new approach to the payment scheduling problem. In this approach, the amount and timing of the payments made by the client and received by the contractor are determined so as to achieve an equitable solution. An equitable solution is defined as one where both the contractor and the client deviate from their respective ideal solutions by an equal percentage. The ideal solutions for the contractor and the client result from having a lump sum payment at the start and end of the project respectively. A double loop genetic algorithm is proposed to solve for an equitable solution. The outer loop represents the client and the inner loop the contractor. The inner loop corresponds to a multi-mode resource constrained project scheduling problem with the objective of maximizing the contractor's net present value for a given payment distribution. When searching for an equitable solution, information flows between the outer and inner loops regarding the payment distribution over the event nodes and the timing of these payments. An example problem is solved and analyzed. A set of 93 problems from the literature are solved and some computational results are reported.