The struggle of the female main characters with the patriarchal world in Thomas hardy's Far From the Madding Crowd and Tess of the d'urbervilles
Thomas Hardy'nin Çılgın Kalabalıktan Uzak ve Tess adlı eserlerindeki ana kadın karakterlerin ataerkil dünya ile mücadelesi
- Tez No: 828734
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezin amacı, Thomas Hardy'nin romanları Çılgın Kalabalıktan Uzak ve Tess'deki ana kadın kahramanlar olan Bathsheba Everdene ve Tess Durbeyfield'in ataerkil zihniyet ile mücadelelerini tarihsel ve Marksist veya toplumsal eleştiri aracılığıyla tespit etmektir. Çalışma kapsamlı bir şekilde bu iki eserden yola çıkıp kadınların geçmiş ve gelecekteki durumlarını da aydınlattığından ilk ve özgündür. Birinci bölümde, bir erkek olmasına rağmen kadınlara karşı yapılan adaletsizliği çekinmeden okuyucusuyla paylaşan Thomas Hardy'nin ataerkil dünyadaki yaşamı, edebi kariyeri ve dünya edebiyatına katkısı ifade edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca çalışmamızda romanlarının özetine, eleştirilerine ve eserlerinin özelliklerine yer verilmektedir. İkinci bölüm tarihi bir bakış açısıyla erkeğin kadından üstünlüğünü savunan ataerkilliğin gelişim sürecine odaklanmaktadır. Bu süreç Antik Yunan'dan günümüze kadar gelmektedir. Tüm tarihi dönemler boyunca ataerkil toplum kadınlara anaçlık, merhametlilik, evcillik, uysallık, ve itaatkarlık gibi roller vermektedir. Çalışmamız bu toplumlarda görülen cinsiyet eşitsizliğini farklı dönemlerde yazılmış edebi eserlerden örneklerle sunmaktadır. Üçüncü bölüm ise yeni kadın ve geleneksel kadını betimlemektedir. Geleneksel kadın toplumun beklentilerini karşılayarak evlenip evlatlarına bakmakla sorumludur. Evdeki melek rolüne uygun davranır, ev işlerini yapar ve kocasına itaat eder. Yeni kadın ise Viktorya döneminde feminizm sayesinde kadın haklarının gündeme gelmesiyle ortaya çıkan bir imgedir. Cinsiyet eşitliğini savunan feminizm, kadınlara ataerkinin kurbanı olmamak için yeni bir gelecek sunar. Dolayısıyla yeni kadın, toplumsal cinsiyet rollerine meydan okuyan ve bağımsız olmak için mücadele eden bir karaktere sahiptir. Güçlü ve zeki bir kadındır. Çalışmamız yeni kadının ve geleneksel kadının belirlenen özelliklerini Viktorya döneminde yazılmış önemli edebi eserlerle desteklemektedir. Daha sonra bu bölümde tezimizin ana konusunu oluşturan Çılgın Kalabalıktan Uzak ve Tess eserlerindeki ana karakterlerin hayatları, ataerkil dünyada karşı karşıya kaldıkları zorluklar, maruz kaldıkları şiddet, ataerkilliği benimsemiş erkeklerle yaşanmışlıkları, ve onlara başkaldırışları metin analizi ve okur merkezli eleştiri ile detaylıca incelenmektedir. Çalışma, bu detaylı incelemelerden elde edilen sonuçları kullanmakta ve Bathsheba Everdene ile Tess Durbeyfield'ı karşılaştırmalı analizlerle değerlendirmektedir. Çalışmamız günümüz kadını ile eserlerde incelenen ana kadın karakterlerin ataerkillik mücadelesi açısından benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılarak son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the struggles of Bathsheba Everdene and Tess Durbeyfield, the main heroines in Thomas Hardy's novels Far from the Madding Crowd and Tess of d'Urbervilles, with the patriarchal mentality through historical and Marxist, or social criticism. The study is the first and original, as it comprehensively illuminates the past and future situations of women based on these two works. The first chapter tries to express the life in the patriarchal world, literary career and contribution to world literature of Thomas Hardy, who shares the injustice against women without hesitation despite being a man. Also, it includes the summary of his novels, criticism against them and the features of his works. The second chapter focuses on the development of patriarchy, which advocated the superiority of men over women from a historical perspective. This process dates back to Ancient Greece. Throughout all historical periods, patriarchal society gives roles to women such as motherhood, mercifulness, domesticity, meekness, and obedience. Our study presents the gender inequality in these societies with examples from literary works written in different periods from Ancient Greece to the present day. The third chapter describes the new woman and the traditional woman. Traditional women are responsible for meeting the expectations of the society, marrying and taking care of their children. She behaves like an angel in the house, does the housework and obeys her husband. The new woman, on the other hand, is an image that emerged with the emergence of women's rights thanks to feminism in the Victorian era. Feminism, which advocates gender equality, offers women a new future not to be victims of patriarchy. Therefore, the new woman has a character that challenges gender roles and struggles to be independent. She is a strong and intelligent woman. Our study supports the qualities of the new woman and the traditional woman from important literary works written in the Victorian era. Later, this chapter examines the lives of the main characters in Far from the Madding Crowd and Tess of the d'Urbervilles, the main subject of our thesis, the difficulties they face in the patriarchal world, the violence they are exposed to, their experiences with men who adopt patriarchy, and their rebellion against them in detail with textual analysis and reader response criticism. The study uses the results obtained from these detailed examinations, and evaluates Bathsheba Everdene and Tess Durbeyfield with comparative analysis. Our study concludes with comparing with the similarities and differences of today's woman and the main women characters analysed in the works in terms of the struggle of patriarchy.