Sözlü tarih çalışması: Bir vatansever Türk münevveri Hasan Celâl Güzel
An oral history studie: A patriotic Turkish intellectual, Hasan Celâl Güzel
  1. Tez No: 828748
  2. Yazar: SAFİYE DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 887
Özet
Bu sözlü tarih çalışması, Hasan Celâl Güzel'in hayatı hakkında ayrıntılı olarak hazırlanmış bir araştırmayı barındırmaktadır. Hasan Celâl Güzel, Türkiye'nin idarî ve siyasî hayatında bulunduğu pozisyonlar ve aldığı görevlerle döneminin önemli aktörlerinden biri olmuştur. Güzel, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı, Başbakanlık Müsteşarı Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşarlığı görevlerini yürüttüğü, Türkiye'nin -özellikle 12 Eylül Dönemi'nin- idarî hayatında yaşananlara birinci elden şahit olan önemli bir aktördür. Güzel, 1986 yılında siyaset hayatına girdikten sonra da Anavatan Partisi'nde (ANAP) bulunduğu görevler ve özellikle ANAP Genel Başkanı Adaylığı sürecinde verdiği“Parti İçi Demokrasi Mücadelesi”yle zihinlerde yer etmiştir. Ardından, onbirbinin üzerinde kurucu üyeyle kurduğu Yeniden Doğuş Partisi'nde, (YDP) Genel Başkan olarak“28 Şubat”sürecinin güçlü aktörlerine ve antidemokratik müdahalelere karşı cesur bir duruş sergileyen ve tavizsiz bir“Demokrasi Mücadelesi”veren Hasan Celâl Güzel Türk siyasal hayatında derin izler bırakmış; bir“Sivil Direnişçi”olarak katıldığı binlerce konferans ve toplantıda topluma yaymaya çalıştığı“Sivil İtaatsizlik Hareketi”yle de hafızalara kazınmıştır. Geçmişin izlerini geleceğe taşıyan ve insanların deneyimlerini anlamlandırmaya yardımcı olan sözlü tarih çalışmalarının biyografik anlatı tekniğiyle gerçekleştirilen bu araştırma, Hasan Celâl Güzel ile yapılan derinlemesine mülakatlara, kendi ağzından tanıklıklarına, hatıralarına ve bilgilerine dayanmakta, anlatımlarıyla dönemine ışık tutmaktadır. Çocukluk ve gençlik yıllarının ardından“bürokrat”,“siyasetçi”ve“sivil direnişçi”Hasan Celâl Güzel'in mikro tarihini Türkiye'nin makro tarihi içine yerleştiren bu çalışma; Güzel'in dolaysız anlatımlarıyla hem Hasan Celâl Güzel'e hem de Türkiye'nin idarî ve siyasî hayatına dair akademik çalışmalarda kullanılabilecek zengin bir içerik sunmaktadır. Bu çalışma ayrıca, Güzel'in düşüncelerinin, değerlerinin, bakış açısının ve demokrasi anlayışının daha iyi anlaşılmasını sağlarken, Güzel'in tanıklıkları, deneyimleri ve anlatıları da Türk idarî ve siyasî hayatına derinlemesine bir bakış sağlamaktadır. Yöntem olarak da bu tez çalışması, sözlü tarih çalışmalarının önemini ortaya koyması ve benzeri çalışmaları teşvik etmesi açısından da özgün ve önemli bir çalışma olmuştur. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Sözlü Tarih, Biyografik Anlatı, Türk Siyasal Hayatı, Sivil İtaatsizlik, Hasan Celâl Güzel
Özet (Çeviri)
This oral history study encompasses a detailed investigation of the life of Hasan Celâl Güzel. He was a significant figure in the administrative and political life of Türkiye, holding various positions and responsibilities, making him one of the key actors of his time. Notably, Güzel served as Deputy Undersecretary, Acting Undersecretary and Undersecretary of the Prime Ministry, playing a first-hand witness to the administrative developments in Türkiye, particularly during the 12th September Era. After entering the political arena in 1986, Güzel further solidified his place in the public consciousness through his roles in the Motherland Party (Anavatan Partisi-ANAP), especially during his candidacy for the ANAP (Motherland Party) Chairmanship. He became renowned for his advocacy of the“Intra-Party Democracy Struggle.”Subsequently, as the founding leader of the Rebirth Party (Yeniden Doğuş Partisi-YDP) with over eleven thousand founding members, he displayed a courageous stance against the powerful actors of the“February 28th”process and antidemocratic interventions, engaging in an unwavering“Struggle for Democracy.”Hasan Celâl Güzel has left a profound impact on Turkish political life, and as a“Civil Resister”, he became indelibly associated with the“Civil Disobedience Movement”that he sought to disseminate through thousands of conferences and meetings. This research, conducted through the technique of“Biographical Narrative”within the domain of“Oral History”studies, preserves the traces of the past while assisting in comprehending people's experiences for the future. It relies on in-depth interviews with Hasan Celâl Güzel, his own accounts, memories, and information, shedding light on his era. By placing Hasan Celâl Güzel's micro-history as a“bureaucrat”,“politician”and“civil resister”within Türkiye's macro-history, this study offers a rich content that can be employed in academic works concerning both Hasan Celâl Güzel and Türkiye's administrative and political life. Furthermore, this research provides a better understanding of Güzel's thoughts, values, perspectives, and conception of democracy. His testimonies and experiences provide an in-depth insight into Turkish administrative and political life. Methodologically, this thesis work stands out as an original and significant study by highlighting the importance of Oral History research and encouraging similar endeavors. Science Code : Key Words : Oral History, Biographical Narrative, Turkish Political Life, Civil Disobedience.