Ortaokul 7. sınıf matematik ders kitabının matematiksel yaratıcılığı desteklemesi açısından incelenmesi
Examination of secondary education seventh-grade mathematics textbook in terms of supporting mathematical creativity
  1. Tez No: 828752
  2. Yazar: AYŞENUR ALTUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SAYGI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, MEB tarafından hazırlanan ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında okutulan MEB yayınları 7. sınıf Matematik ders kitabındaki problemlerin yaratıcılığı destekleme bağlamında incelenmesidir. Araştırmada verilerin toplanmasında doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tarafından 7. sınıflar için sunulan MEB yayınları Matematik ders kitabında yer alan öğrenme alanlarındaki problemler incelenmiştir. Elde edilen veriler doküman incelemesi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler, önceden belirlenmiş temalara göre özetlenip yorumlanarak okuyucuya sunulmuştur. Araştırmanın ilk aşamasında kitabın bütüncül olarak yaratıcılığı desteklemesi incelenmiştir. Bu kapsamda problemlerin sunuşu, çözümlerin sunuşu gibi temel kitap yapısı incelenmiştir. Araştırmanın diğer sorusu ise kitaptaki problemlerin matematiksel yaratıcılığı destekleme düzeylerinin incelenmesine yöneliktir. Bu bağlamda verilerin analizi için bir kılavuza ihtiyaç duyulmuş, problemlerin yapısının analiz edilmesi için DISCOVER Problem Matrisi kullanılmıştır. Tüm problemler DISCOVER Problem Matrisine göre incelenerek, ilgili kategori altında sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada, problem çok çözümlü olup olmaması, problemin çözüm yollarının farklılığı, problemin yapılandırılma biçimleri bakımından incelenmesi mümkündür. Bu bağlamda incelenen ders kitabındaki öğrenme alanlarında yer alan problemlerin genellikle problem türü II ve III düzeyinde yer aldığı, DISCOVER Problem Matrisine göre dengeli dağılmadığı üst düzey problem türlerindeki dağılımın ya az sayıda ya da hiç olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the problems in the 7th grade Mathematics textbook prepared by the Ministry of National Education in the context of fostering creativity. Document analysis method was used to collect data. The problems in the MEB publications Mathematics textbook offered by the Educational Information Network (EBA) for 7th graders were examined. The obtained data were analyzed using the document analysis method. Data were summarized and interpreted according to predetermined themes and presented to the reader. Firstly, the book's holistic foster for creativity was examined. The basic book structure such as the presentation of the problems and the presentation of the solutions has been examined. Secondly the problems are examined the level of foster of mathematical creativity by the problems in the book. The DISCOVER Problem Matrix was used as a guide to analyze the structure of the problems. All problems were analyzed according to the DISCOVER Problem Matrix and classified under the relevant category. In this classification, it is possible to examine the problem in terms of whether it is multi-solvable, the difference in the solution ways of the problem, and the way the problem is structured. It has been determined that the problems in the learning areas in the examined textbook are generally at the level of problem types II-III, are not evenly distributed according to the DISCOVER Problem Matrix. The distribution in high-level problem types is either few or absent.