The Effects of salt and compactive effort on hydraulic conductivity of clay
Tuzun ve sıkıştırma enerjisinin kilin hidrolik iletkenliği üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 82875
  2. Yazar: YEŞİM ÇATALYÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET TUZ VE SIKIŞTIRMA ENERJİSİNİN KİLİN HİDROLİK GEÇİRGENLİĞİNE ETKİSİ Hidrolik geçirgenlik, kilin en önemli özelliğidir. Bu çalışmada, tuzun ve artan sıkıştırma enerjisinin kilin hidrolik geçirgenliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Değişik sıkıştırma enerjileri altında, değişik musluk ve tuzlu su muhtevalı numuneler üzerinde testler yapıldı. Rigid duvarlı sıkıştırma kalıbı permeabilite aletleri kullanıldı. Numuneler iki farklı kompaksiyon enerjileri (2.5kg'lık çekiç ile standard Proktor ve 4.5kg'lık çekiçle yine standard Proktor) kullanılarak sıkıştırılmıştır. Test sonuçlan tuz eklemenin ve sıkıştırma enerjisini arttırmanın kilin hidrolik iletkenliğini düşürdüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF SALT AND COMPACTIVE EFFORT ON HYDRAULIC CONDUCTIVITY OF CLAY Hydraulic conductivity is the most important propert of clay. In this study, the effects of salt and increasing compaction energy on the hydraulic condutivity of clay have been investigated. Series of tests were conducted on specimens with different tap and salty water contents under different compaction energy. Rigid-wall compaction-mold permeameters were used. Samples are compacted with using two different compaction energies, standard Proctor by using 2.5kg hammer and also standard Proctor by using 4.5kg hammer. Test results showed that addition of salt and increasing compaction energy decreased the hydraulic conductivity of clay.