Sağlık hizmetlerinin sunumunda yeni bir uygulama alanı olarak medikal muhasebe
Medical accounting as a new field of application in the delivery of health services
- Tez No: 828807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de 2003 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programı, sağlık alanında birçok yeni düzenlemeyi ve yeniliği beraberinde getirmiştir. Bu yeniliklerden biri de Sosyal Güvenlik Kurumu' nın kurulmasıyla, özel hastanelerin tüm sağlık sigortalarına hizmet vermeye başlamasıdır. Özel hastanelerin vermiş olduğu bu hizmet sonucunda yeni bir kavram olarak değerlendirilen medikal muhasebe ve medikal muhasebe uzmanlığı kavramı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, sağlık kurumlarında yeni bir kavram olarak ortaya çıkan medikal muhasebe ve medikal muhasebe uzmanlığına yönelik farkındalığın arttırılarak bir durum tespitinin yapılması, bu alanda yaşanan sorunların tespit edilmesi, söz konusu kavramların muhasebe sistemi ve muhasebe eğitimi sürecindeki yerlerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye' de özel sağlık kurumlarında medikal muhasebe departmanında çalışanlara yönelik bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler T-testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sağlık kurumlarında medikal muhasebeye ilişkin farkındalık düzeyinin orta seviyelerde olduğu ve Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte bu alanda olumlu gelişmelerin yaşandığı tespit edilmiştir. Medikal muhasebe ile ilgili mevzuatsal sorunların, bilgi ve iletişim teknolojisi alanındaki eksikliklerin ve nitelikli personel eksikliğinin medikal muhasebe işlemlerinin başarılı bir şekilde yürütülmesine engel olduğu belirlenmiştir. Ayrıca medikal muhasebenin ayrı bir muhasebe dalı olarak değerlendirilmesi ve bununla birlikle ön lisans düzeyinde ayrı bir ders olarak okutulması gerektiği ifade edilmiştir. Son olarak, katılımcıların medikal muhasebenin iyileştirilmesine, yönetim desteğine, işleyişindeki engellere ve bu alanda yaşanan sorunlara yönelik bakış açıları ile çeşitli demografik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Health Transformation Program, which has been implemented in Turkey since 2003, has brought many new regulations and innovations in the field of health. One of these innovations is that with the establishment of the Social Security Institution, private hospitals started to serve all health insurances. As a result of this service provided by private hospitals, the concept of medical accounting and medical accounting expertise, which is considered as a new concept, has emerged. The aim of this study is to determine the situation by increasing awareness of medical accounting and medical accounting expertise, which has emerged as a new concept in health institutions, to determine the problems experienced in this field, to determine the place of these concepts in the accounting system and accounting education process. For this purpose, a questionnaire was applied to the employees working in the medical accounting department in private health institutions in Turkey. Obtained data were analyzed with T-test, analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, explanatory and confirmatory factor analysis. As a result of the research, it has been determined that the level of awareness about medical accounting in health institutions is at moderate levels and positive developments have been experienced in this area with the Health Transformation Program. It has been determined that the legislative problems related to medical accounting, the deficiencies in the field of information and communication technology and the lack of qualified personnel prevent the successful execution of medical accounting transactions. In addition, it was stated that medical accounting should be evaluated as a separate branch of accounting and should be taught as a separate course at associate degree level. Finally, it has been determined that there is a significant difference between the participants' perspectives on the improvement of medical accounting, management support, obstacles in its functioning and the problems experienced in this field, and various demographic characteristics.