A deconstructivist view on enhancing language classroom students' critical reading skills by using theme-based poetry in high school context
Tema-odaklı şiir kullanarak lise bağlamında dil sınıfı öğrencilerinin eleştirel okuma becerilerini geliştirme üzerine yapısökümcü bir bakış
- Tez No: 828814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KİLİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dil öğrenme ve öğretme sürecinde okuryazar ve eleştirel okuyucular olmaya artan bir ihtiyaç vardır. Böylesine dinamik bir dünyada, dil öğrenenler analiz etme ve yansıtma gibi eleştirel okuma becerileri hakkında birtakım içgörüler kazanmalıdır. Bu nedenle, bu çalışma öğrencilerin yapısökümcü aktiviteler aracılığıyla okuma becerilerinde ve aynı doğrultuda eleştirel becerilerinde gelişmeye yol açabilecek tema odaklı şiirler kullanarak edebi dünyaya geçmelerini ele alır. Bu çalışmanın amacı, tema odaklı şiirlerin mecaz dilini analiz etme, bağlamdaki anlamı bulma ve okuduğu şiirleri kendi deneyimleriyle yansıtma gibi eleştirel okuma becerileri açısından analiz edilen tema odaklı şiirlerin yer aldığı öğrencilerin dil öğrenme ortamını geliştirmektir. Bu çalışmada, eylem araştırma deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, İngilizce yeterlilik düzeyi B1 ve yabancı dili İngilizce olan 30 lise öğrencisidir. Veriler, gözlem ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Değerlendiriciler arası güvenilirliği ve geçerliliği sağlamak için asıl araştırmacıdan farklı bir araştırmacıdan bulguları analiz etmesi istenmiştir. Bir eylem araştırmacısı olarak öğretmen, bulguları yansıtmış ve gerekli eylemleri uygulamıştır. Sonuçlar, yabancı dili İngilizce olan lise öğrencilerinin tema odaklı şiir yardımıyla eleştirel okuma becerilerinde kayda değer ilerleme kaydettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There is an increasing need to be literate and critical readers in the language learning and teaching process. In such a dynamic world, language learners should gain a number of insights into critical reading skills such as analysing and reflecting. Therefore, this study implies that the immersion of students in the literary world through deconstruction of tasks using theme-based poetry could lead to an improvement in their reading and subsequently critical reading skills. The objective of this study is to improve the language learning context of students in which theme-based poetry is analysed in terms of critical reading skills such as analysing figurative language, finding meaning in context, and reflecting their own experience to the poems that are being read. In this study, an action research design was used. The participants were 30 EFL high school students with an EFL level of English proficiency B1. Data were collected through an observation and interviews. A different researcher was requested to analyse the findings to ensure inter-rater reliability and credibility together with the actual researcher. The teacher, as an action researcher, reflected on the findings and implemented the necessary actions required. The results showed that EFL high school students made notable progress in their critical reading skills with the help of theme-based poetry.