Geleneksel olmayan markaların tescili
The registration of non-traditional trademarks
  1. Tez No: 828815
  2. Yazar: BAŞAK KARMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
Geleneksel olmayan marka türleri kelime, logo yahut da bunların kombini gibi alışılmış marka türlerinin dışında kalan markalar olarak ifade edilmektedir. 2017 yılında yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda ve mehaz AB düzenlemelerinde marka olabilecek işaretler açısından sınırlı bir sayıma gidilmemiştir. Bu durumda aranılan koşulları sağladığı sürece her türlü işaret marka olarak tescil edilebilmektedir. Bu sebeple, geleneksel olmayan marka türlerinin tescili açısından yasal bir engel bulunmamaktadır. Özellikle de ilgili düzenlemelerde yapılan değişikliklerle geleneksel olmayan marka türlerinin tescili kolaylaştırılmıştır. Buna ek olarak teknolojide yaşanan hızlı gelişimler de bu marka türlerinin kullanımının önünü açmıştır. Bu sebeplerle de herkes tarafından kullanılan geleneksel işaretler yerine ilgili çevre nezdinde akılda kalıcılığı arttırmak adına sıra dışı işaretlerin kullanımına yönelik talep oldukça artmıştır. Buna karşılık, ilgili mevzuatta yer alan birtakım tescil engelleri ve özellikle de bu tescil engellerinin uygulanmasında yaşanan tutarsızlıklar geleneksel olmayan marka türlerinin tescilini oldukça zorlaştırmaktadır. Bu sebeplerle çalışmada, geleneksel olmayan markaların tesciline ilişkin hususlar farklı hukuk sistemleri esas alınarak uygulama örnekleriyle beraber incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde geleneksel olmayan marka kavramı ve buna ilişkin yasal mevzuat incelenmiş, ikinci bölümde geleneksel olmayan marka türlerinin tescili açısından önem arz eden ölçütlere değinilmiş, üçüncü bölümde görsel olarak algılanabilen geleneksel olmayan marka türleri ve nihayet son bölümde ise görsel olarak algılanamayan geleneksel olmayan marka türleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-traditional trademarks are indicated as marks that do not consist of usual signs such as words, logos or their combinations. The eligible signs for trademark registration are not limited in the scope of the Industrial Property Code no. 6769 which came into force in 2017 and its source of law, the EU regulations. Accordingly, all signs can be registered as trademarks as long as the required conditions are met. Therefore, there is no legal obstacle for the registration of non-traditional trademarks. Specifically, the amendments in the related regulations are aimed to make the registration of non-traditional trademarks easier. In addition, the rapid developments in technology have paved the way for the use of these types of trademarks. For these reasons, the demand for the use of unusual signs instead of traditional ones increased considerably in order to enhance the memorability of such mark in the consumer's mind. However, some grounds for refusal and especially inconsistencies in the implementation of these grounds make it challenging to register non-traditional trademarks. In these respects, the issues related to the registration of non-traditional trademarks based on different jurisdictions are discussed in this study. The first part of the study examines the concept of non-traditional trademarks and the relevant legislation, the second part discusses the fundamental criteria for the registration of non-traditional trademarks, the third part discusses visually perceptible non-traditional trademarks, and finally, the last part discusses non-traditional trademarks that are not visually perceptible.