Bir Hıristiyan sakramenti olarak tövbe
Repentance as a Christian sacrament
- Tez No: 887003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EŞMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihin başlangıcından günümüze kadar dinlerin merkezi konusu olan günah, Hıristiyanlıkta da önemli bir yere sahiptir. Asli günah, Âdem ile Havva'nın itaatsizliğinin bir sonucu olarak nesilden nesile aktarılan günahtır. Bu günahın temizlenmesi için vaftiz gereklidir. Ayrıca, insanların kendi işledikleri günahlar da mevcuttur. Vaftizden sonra işlenen günahların bağışlanmasının bir yolu olarak tövbe, başlangıcından bu yana Hıristiyanlığın temel öğretilerinden biri olmuştur. Bu çalışmada öncelikle Hıristiyanlıktaki günah algısı ve fiili günah kavramları konumuzla bağlantılı olarak incelenmiştir. Ardından, İsa Mesih'ten günümüze tövbe sakramentinin gelişimi ele alınmıştır. Bu bağlamda, havariler dönemi, kilise babaları dönemi ve sonraki dönemler boyunca tövbe sakramentinin gelişimi araştırılmıştır. Ayrıca çeşitli mezheplerin bu sakrament hakkındaki görüşleri ve Katolik Kilisesi'nin endüljansları uygulamaya koymasının Protestanlığın ortaya çıkışındaki etkisi de ele alınmıştır. Son olarak, tövbe sakramentinin yapılışı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sin, which has been a central topic in religions from the beginning of history to the present day, holds a prominent position in Christianity. Original sin is the transgression passed down from generation to generation as a consequence of Adam and Eve's disobedience. Baptism is required for the cleansing of this sin. In addition, there are also sins that people commit themselves. Repentance, as a means of absolving sins committed after baptism, has been a central tenet of Christianity since its inception. In this study, firstly the concepts of the perception of sin and actual sin in Christianity were examined as they related to our subject. Then, the development of the sacrament of penance was discussed from Jesus Christ to the present. In this context, the evolution of the sacrament of penance has been investigated through the apostolic period, the era of the Church Fathers, and subsequent periods. In addition, the views of various sects on this sacrament and the influence of the Catholic Church's introduction of indulgences on the emergence of Protestantism were also discussed. Finally, the practice of the sacrament of penance has been elucidated.