Yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışmaya yönelik tutum ile kişilik özellikleri ve kendini damgalama ilişkisi
The relationship between attitude toward face-to-face and online psychological counseling and personal traits and self-stigma
- Tez No: 828818
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, kişilik özelliklerinin ve kendini damgalamanın yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışma tutumunu nasıl yordadığı incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu, 500 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Online ve Yüz Yüze Danışmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi, Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin kişilik özelliklerine göre deneyime açıklık ve yumuşak başlılık boyutlarının çevrim içi psikolojik danışmaya olan değerlerini pozitif yönde yordamaktadır. Duygusal dengesizlik boyutu ise çevrim içi psikolojik danışmadan duyulan rahatsızlığı pozitif yönde, sorumluluk ise çevrim içi psikolojik danışmadan duyulan rahatsızlığı negatif yönde yordamaktadır. Ayrıca, duygusal dengesizlik, deneyime açıklık ve yumuşak başlılık boyutlarının yüz yüze psikolojik danışmaya olan değeri pozitif yönde yordadığı, duygusal dengesizliğin ise yüz yüze psikolojik danışmadan duyulan rahatsızlığı pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Kendini damgalama puanları ise yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışmaya olan değeri negatif yönde yordarken, aynı şekilde yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışmadan duyulan rahatsızlığı pozitif yönde yordamaktadır. Cinsiyetle ilgili olarak, kadınların yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışmaya verdikleri değer puanlarının, erkeklerin ise yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışmadan duydukları rahatsızlık puanlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, daha önce psikolojik danışma alma durumu da yüz yüze ve çevrim içi psikolojik danışmadan duyulan rahatsızlık ve yüz yüze psikolojik danışmaya olan değeri açısından anlamlı farklar göstermektedir. Sonuçlar, literatür ışığında tartışılmış ve araştırmacılara ve alandaki çalışanlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined how personality traits and self-stigmatization predict face-to-face and online counseling attitudes. The participant group of the study consisted of 500 university students. In the data collection process, the Attitudes Towards Online and Face-to-Face Counseling Scale, the Adjective-Based Personality Test, the Self-Stigma in Seeking Psychological Help Scale, and the Personal Information Form were used. According to the results of the study, according to the personality traits of the students, openness to experience and agreeableness dimensions positively predicted their values towards online counseling. The dimension of emotional instability positively predicts the discomfort with online counseling, and the dimension of conscientiousness negatively predicts the discomfort with online counseling. In addition, emotional instability, openness to experience, and agreeableness positively predicted the value of face-to-face counseling, whereas emotional instability positively predicted discomfort with face-to-face counseling. While self-stigmatization scores negatively predicted the value of face-to-face and online counseling, they positively predicted discomfort with face-to-face and online counseling. Regarding gender, it was determined that women's value scores for face-to-face and online counseling and men's discomfort scores for face-to-face and online counseling were significantly higher. In addition, previous counseling status also showed significant differences in terms of discomfort with face-to-face and online counseling and the value of face-to-face counseling. The results were discussed in the light of the literature and recommendations were presented for researchers and professionals in the field.