Karacakurt Türkmen köylüsünün sosyal yaşamındaki insan ve mekân algısının incelenmesi: 'Etnografik çalışma'
Scientific research of human and space perception in the social life of Karacakurt Turkmen villager: 'Ethnographic method'
  1. Tez No: 828824
  2. Yazar: AHMET BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma Anadolu'yu yurt edilen onlarca Türkmen aşiretinden biri olan Karacakurt Türkmen köylüsünün yaşam biçimini ve kültürel anlayışını ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Anadolu'nun Türkleşmesi sürecinde önemli rol alan Karacakurt Türkmen Köylülerinin geçmişten günümüze insan ve mekân algılama biçimleri ile tarihi geçmişini, günümüzle bağlantısını tespit etmek amaçlanmıştır. Karacakurt Türkmen köylerini temsilen seçilen 3(üç) köy (Hasanlar, Karaovalar ve Sadık) ile bu köylerde yaşayan dokuz kişi bu araştırmanın çalışma grubudur. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden etnografik desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak doküman taraması, gözlem ve görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, dokümanlardan ve gözlemlerden elde edilen verilerle karşılaştırılmış, elde edilen tüm bulgu ve sonuçlar betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Karacakurt Türkmen köylüsü geçen uzun yıllar sürecinde insan ve mekân algısının birbiriyle bağlantılı şekilde ana kaynağa bağlı kalarak sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde olduğu sonucuna varılmıştır. Konar-göçer Türkmen köylerinin genelinde olduğu gibi Karacakurt Türkmen köylüsü de kalıcı olarak yerleştikleri, yurt edindikleri yerleşim yerlerine ana yurt Orta Asya'da var olan coğrafi kavramları taşıdıklarını görülmüştür. Karacakurt Türkmen aşiretine komşu ve akraba olan Herikli, Yabanlı gibi diğer Türkmen aşiretlerinin insan ve mekân algılama becerilerini inceleyen başkaca bilimsel çalışmalar yapılmalı ve kültürel faaliyetler artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to reveal the lifestyle and cultural understanding of Karacakurt Turkmen villagers, one of the tens of Turkmen tribes who settled in Anatolia. It is aimed to reveal the human and place perception styles of Karacakurt Turkmen Villagers, who played an important role in the process of Turkification of Anatolia, and their historical past and connection with the present. 3 (three) villages (Hasanlar, Karaovalar and Sadık) elected to represent Karacakurt Turkmen villages and nine people living in these villages are the study group of this research. In this study, ethnographic design, one of the qualitative research methods, was used. Document scanning, observation and interview forms were used as data collection tools. The data obtained from the interviews were compared with the data obtained from the documents and observations, and all the findings and results were analyzed descriptively. According to the results of the research, it has been concluded that Karacakurt Turkmen villagers have been in a constant change and development by adhering to the main source in connection with the perception of human and space over the past many years. It has been seen that Karacakurt Turkmen villagers settled permanently, as is the case in the general nomadic Turkmen villages, and they carried the geographical concepts that existed in their homeland, Central Asia, to their settlements. Other scientific studies examining the human and space perception skills of other Turkmen tribes such as Herikli and Yabanlı, which are neighbors and relatives of the Karacakurt Turkmen tribe, should be carried out and cultural activities should be increased.