Sanatta dijital dönüşüm ve kripto sanat
Digital transformation of art and crypto art
- Tez No: 828825
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi ve sanat dünyasının dijital alanlara doğru genişlemesi, sanatın nasıl üretildiği, sunulduğu ve tüketildiği konusunda köklü değişiklikler getirmiştir. Bu değişim beraberinde sınıflandırılması güç, yeni sanat alanlarının doğmasına, yeni kavramların ortaya çıkmasına ve tartışılmasına neden olmaktadır. Özellikle, dijital sanat alanında yenilikçi bir teknolojiye sahip altyapısı ve sunduğu olanaklar ile son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken kavramlardan birisi de kripto sanattır. Henüz çok yeni ve gelişmekte olan bir kavram olarak, kripto sanatın, tanımı, kapsamı, amacı, fikirsel altyapısı, özellikleri ve sanat dünyasına etkileri konusunda devam eden tartışmalar, araştırmanın nedenini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı; dijital sanatın, sanat tarihindeki yerini, günümüzde gerçekleşen hızlı yükselişiyle birlikte ortaya çıkan yeni sanatsal ifade biçimlerini, sanatsal değerler, özgünlük, mülkiyet ve erişim gibi temel konularla birlikte sanat kurumları, sanat piyasası ve sanatçılar üzerindeki etkilerini, sahip olduğu potansiyeli, sanatçı ve izleyici arasındaki ilişkiyi nasıl şekillendirdiğini araştırarak, dijital sanatta yeni bir kavram olan kripto sanatın, yenilikçi teknolojik altyapısını, yaratıcı süreçler, estetik değerler, kültürel etkiler ve piyasa dinamikleri bağlamında sanat dünyasına etkisinin araştırılmasıdır. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu çalışmada; teknoloji ve sanatın etkileşiminin daha da artarak devam etmesi nedeniyle, kapsamı sürekli genişleyen dijital sanatın, sadece teknolojik bir fenomen olmanın ötesinde, günümüzün en güçlü sanatsal ifade biçimlerinden biri haline geldiği, dijital sanat eserini yaratmanın, sergilemenin ve alıp satmanın yeni bir yöntemi olan kripto sanatın, henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen sanatçı, sanat eseri ve sanat piyasaları üzerinde yaptığı etki ve dönüşüm ile gelecekte dijital sanatın gelişimi açısından çok daha önemli bir unsur olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technologies and the expansion of the art world towards digital fields have brought radical changes in how art is produced, presented and consumed. This change brings with it the emergence of new fields of art, which are difficult to classify, and the emergence and discussion of new concepts. In particular, one of the concepts that has attracted attention recently with its infrastructure and possibilities with an innovative technology in the field of digital art is Crypto Art. As a very new and developing concept, the ongoing debates on the definition, scope, purpose, intellectual infrastructure, features and effects of Crypto Art on the art world constitute the reason for the research. The aim of this research is to investigate the position of digital art in art history, along with the new artistic forms emerging rapidly in contemporary times, and to explore the effects of digital art on art institutions, art market, and artists, considering fundamental topics such as artistic values, originality, ownership, and access. Furthermore, the study aims to examine the potential of digital art and how it shapes the relationship between artists and audiences, within the context of creative processes, aesthetic values, cultural influences, and market Dynamics. In this study conducted with qualitative research method; Crypto art, a new method of creating, exhibiting and trading digital art, where the ever-expanding digital art, beyond being just a technological phenomenon, has become one of the most powerful forms of artistic expression today, due to the ever-increasing interaction of technology and art, Although it is still in its infancy, it is predicted that it will be a much more important factor in the development of digital art in the future with its impact and transformation on artists, artworks and art markets.