Kur'ân'ın kaldırdığı cahiliye âdetleri
The pre-Islamic customs abolished by the Qur'an
  1. Tez No: 828827
  2. Yazar: ENES EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlk muhatap olan cahiliye Araplarının yaşam şekilleri, kültürleri, sosyal hayatları birçok zaman diliminde araştırmalara konu olmuştur. Kur'ân nazil olduğu dönemde İslâmî bir toplum oluşturmak için toplumu yeniden inşa etmiştir. Kur'an'ın Toplumun inşasında meydana getirdiği yeniliklerin ve gerçekleştirdiği değişimin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için ilk muhatap kitlenin yani cahiliye insanlarının sosyal ve kültürel değerlerinin bilinmesi gerekir. Hz. Peygamber'den kısa bir zaman öncesi ve onun zamanındaki cahiliye âdetlerine Kur'ân'ın yaklaşımını tespit ederek tanımlamaya çalıştığımız Kur'ân'ın Kaldırdığı Cahiliye Âdetleri adlı çalışmamızla amacımız Kur'ân'ın nasıl bir toplumla, hangi âdetlerle mücadele ettiğini açıklayarak o dönemde İslâm'ın kabul etmediği âdetleri tespit etmeye yardımcı olmaktır. Tezimizde Kur'ân'ın cahiliye insanları üzerinde inanç, ibadet ve sosyal alanda yaptığı yenilikler, âyetler öncülüğünde ifade edilmiştir. Kur'ân-ı Kerim'in Cahiliye dönemindeki âdetlerin tamamını ortadan kaldırmadığını söyleyebiliriz. İslâm'ın özüne aykırı olan âdetler ortadan kaldırıldığı, aykırı olmayan âdetlerin ise devam ettirildiği tespit edilmiştir. Puta tapma, kız çocuklarını öldürme gibi âdetler kaldırılırken, cömertlik, yardımseverlik gibi faziletler devam ettirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lifestyles, cultures, and social lives of the pre-Islamic Arab people, who were the first recipients of Islam, have been studied extensively. During the period when the Qur'an was revealed, it aimed to reconstruct society in an Islamic way. In order to understand the innovations and changes it brought about in society, it is necessary to know the social and cultural values of the initial recipients, that is, the people of the pre-Islamic era. Our study, titled“The Pre-Islamic Customs Abolished by the Qur'an,”attempts to define and determine the Qur'an's approach to the customs of the pre-Islamic era shortly before and during the time of the Prophet Muhammad. The aim is to identify the customs that Islam did not accept during that period by explaining how the Qur'an interacted with and fought against certain societal practices. In our thesis, the innovations made by the Qur'an in the areas of belief, worship, and social spheres are expressed based on the verses. It can be said that the Qur'an did not completely abolish all the customs of the pre-Islamic era. It has been determined that customs contradicting the essence of Islam were abolished, while those customs that were not contradictory were not invalidated. Practices such as idol worship and killing of female infants were abolished, while virtues such as generosity and altruism continued.