U-pazarlama'da 4U yapı özelliklerinin müşteri tatmini ve sadakati üzerindeki etkisi: Mobil bankacılık uygulamalarını kullananlar üzerinde bir araştırma
The effect of 4U constructs properties on customer satisfaction and loyalty in u-marketing: A research on users of mobile banking applications
- Tez No: 635077
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ŞÜKRÜ YAPRAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bilgi iletişim teknolojileri alanında kaydedilen ilerlemeler ve bu teknolojilerin günlük hayatta sıklıkla kullanılması, işletmeleri bu gelişmeler doğrultusunda pazarlama çabalarını geliştirmeye yöneltmektedir. Bu bağlamda u-pazarlama olarak ifade edilen yenilikçi pazarlama yaklaşımı, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının yer ve zaman sınırlaması olmadan karşılanmasını gerekli kılmaktadır. Tüketicilerin ihtiyaçları karşılanırken onlara en yüksek düzeyde değer sunmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda tüketicilerin ihtiyaçları karşılanırken memnuniyet ve sadakat düzeylerinin de değişmesi beklenen bir durumdur. Bu çalışmada u-pazarlamanın temel özelliklerini ifade eden 4u yapısının, tüketici tatmini ve sadakati üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Araştırmada tatmin ve sadakat üzerinde bazı yapı değişken etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda mobil bankacılık uygulamalarına yönelik tatmin ve güven düzeylerinin sadakati etkilediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in the field of information and communication technologies and the frequent use of these technologies in daily life are leading businesses to improve their marketing efforts in line with these developments. In this context, the innovative marketing approach, which is referred to as u-marketing, requires that the demands and needs of the consumers are met without space and time limitation. It is aimed to provide the highest level of value while meeting the needs of consumers. Accordingly, it is expected that the satisfaction and loyalty levels of the consumers will change while meeting the needs of the consumers. In this study, the effect of 4u construct, which expresses the basic features of u-marketing, on consumer satisfaction and loyalty is investigated.In the research, it has been determined that there are some construct variable effects on satisfaction and loyalty. In line with the research findings, it was obtained that the satisfaction and trust levels of mobile banking applications affect loyalty.