Effects of action research on students' different seating arrangements and their academic achievement
Eylem araştırması yönteminin öğrencilerin farklı oturma düzenleri ve akademik başarılarına etkileri
  1. Tez No: 828854
  2. Yazar: PEMPE TÖNGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN TOMAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında eylem araştırması yönteminin öğrencilerin farklı oturma düzenleriyle ilgili algılarına ve akademik başarılarına nasıl etki edebileceğini açıklamaktır. Araştırmaya, Türkiye'de bir lisenin 9. sınıfında bulunan toplam 26 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar 'uygun örneklem' yöntemi ile belirlenmiştir ve 15 hafta süren çalışmaya dahil edilmiştir. Grup çalışması ve akran öğrenmesi için yetersiz bulunan geleneksel oturma düzeni öğrencilerin tercihleri ve kişilik özellikleri dikkate alınarak değiştirilmiştir. Sınıfın düzenlenmesi ile ilgili olan eylem planlarının etkilerini araştırmak için karma yöntem araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Anket, gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme aracılığı ile nitel veri toplanmıştır. Ayrıca araştırmacı öğretmenin günlük kayıtları nitel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Eylem sırasında ve sonrasında gerçekleştirilen eleştirel yansıtma sayesinde öğrencilerin geleneksel oturma düzeni, arkadaş gruplarına göre oluşturulan küme oturma düzeni ve öğrenme stilleri dikkate alınarak oluşturulan küme oturma düzeni hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Bu eylem-yansıtma döngüsünün öğrencilerin akademik başarılarına etkisi nicel veri sağlayan başarı testleri ile ölçülmüştür. Öğrenci ve öğretmen yansıtmalarından elde edilen nitel veriler Temellendirilmiş Kuram'a (Glaser & Strauss, 1967) göre analiz edilmiştir. Tüm nicel veri analizleri SPSS v 24 ile R v 4.1.1 programı altında“nparLD”kütüphanesi kullanılarak sürdürülmüştür (Noguchi et al., 2012). Öğrencilere uygulanan tekrarlı ölçümlerin analizi için F1-LD-F1 tasarımı uygulanmıştır. Çıkarımsal istatistikler Brunner ve Puri (2001) tarafından geliştirilen faktöriyel tasarımlarda parametrik olmayan boylamsal verilerin analizi yöntemi kullanılmıştır. Grup etkisinin, zaman etkisinin ve grup ve zaman etkileşiminin incelenmesinde sıralamalara dayalı varyans analizi (ANOVA) tipi istatistik kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, arkadaş gruplarına göre oluşturulan küme oturma düzeninin öğrencilerin etkinlikler uygulanırken ders dışı konular ile ilgili kendi aralarında konuşmaları ve eşit çaba sarf etmemelerinden dolayı elverişsiz olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, öğrenme stillerine göre belirlenen küme oturma düzeni öğrencilerin öz farkındalığını geliştirmiş ve akademik başarılarını artırmıştır. İstatistiksel analizler, oturma düzeni ve akademik başarı arasında bağlantı olduğunu düşünen öğrencilerin bunun aksini düşünen öğrencilere göre daha iyi bir akademik performans elde ettiğini göstermiştir. Eylem araştırmasının İngilizce öğretimi bağlamında yürütülmesi ve sınıfın düzenlenmesini yabancı dil sınıflarında etkili bir araç olarak kullanılması konularında yapılabilecek pedagojik çıkarımlar tartışıldıktan sonra önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the impact Action Research (AR) may have on students' perceptions of different seating arrangements and their academic performance in the context of English as a foreign language (EFL). An intact class with a total of 26 female 9th graders at a high school in Turkey participated in the study. Participants were selected through convenient sampling and participated in the study for 15 weeks. The traditional row arrangement, which was considered inadequate for group work and peer learning, was modified in light of the students' preferences and characteristics. A mixed methods research approach was used to examine the impact of action plans in relation to classroom design. Qualitative data were obtained through questionnaires, observations, and semi-structured interviews. Diary entries from the teacher-researcher were used as an additional source of qualitative data. Reflection in and on the action allowed for exploration of student perceptions of traditional row seating, group seating formed by friend groups, and group seating determined by learning styles. The effects of this action-reflection cycle on student academic achievement were measured quantitatively through achievement tests. Qualitative data collected through student and teacher reflections were analyzed based on the Grounded Theory (Glaser & Strauss, 1967). All quantitative analyses were performed in SPSS v24 and R v.4.1.1 with“nparLD”library (Noguchi et al., 2012). The F1-LD-F1 design was employed to analyze the repeated measurements administered to the participants. A rank-based non-parametric method developed by Brunner and Puri (2001) was used for the analysis of longitudinal data in the factorial design. An analysis of variance (ANOVA) type test statistic based on ranks (Brunner & Puri, 2001) was used to examine the group effect, the time effect, and the effect of their interaction. The results of the study showed that groups formed by friend groups were not favourable in performing activities due to side conversations and free riders. In contrast, groups determined by learning styles promoted students' self-awareness and improved academic performance. The results of the statistical analyses showed that students who believed that seating arrangements and academic achievement were related performed significantly better than students who believed the opposite. After discussing the pedagogical implications for conducting AR in EFL and using classroom arrangement as an effective tool in language instruction, suggestions for further research are made.