Financial power of the united states and the bretton woods institutions: Financialization in periphery and the Turkish experience
Amerika Birleşik Devletleri'nın finansal gücü ve bretton woods kurumları: Çevre ülkelerinde finansallaşma ve Türkiye deneyimi
  1. Tez No: 828860
  2. Yazar: GÜLSÜM AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nin parasal ve finansal alandaki yapısal ve ilişkisel gücünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri yapısal gücünü liberal ideolojiyi teşvik ederek, başta IMF ve Dünya Bankası olmak üzere Bretton Woods kurumlarını yaratarak, en çok talep edilen para birimini oluşturarak ve dünyanın en büyük finansal sistemini kurarak oluşturmuştur. ABD'nin yarattığı bu yapı, ekonomik ve dış politika çıkarlarına hizmet etmiştir. Ancak bu sistemin finansal olarak yabancı sermayeye bağımlı ülkeler için olumsuz sonuçları olmuştur. Sistemin başlıca sonuçları finansallaşma, finansal krizler, merkez bankası bağımsızlığının kaybı ve artan dolarizasyondur. Bu durum, ideolojik, kurumsal ve araçsal alternatif sistem arayışını hızlandırmış ve ABD'nin yapısal gücüne meydan okuma artmıştır. ABD'nin yapısal gücü görece azalırken, ABD'nin ilişkisel güç araçlarını, özellikle de yaptırımları artmıştır. İlişkisel güç araçlarının artması da ABD'nin yarattığı sisteme karşı arayışları yoğunlaştırmıştır. Mali açıdan bağımlı bir ülke olarak Türkiye, hem değişen güç yapısından hem de ABD'nin artan mali etkisinden etkilenmiştir. Bu nedenle bu tez, ABD'nin finans alanındaki yapısal ve ilişkisel gücü arasındaki kritik döngüyü ve Türkiye'nin dış kaynaklara bağımlı bir ülke olarak değişen mali konumunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess the structural and relational power of the United States in the monetary and financial areas. The United States has built its structural power by promoting liberal ideology, creating the Bretton Woods institutions, especially the IMF and the World Bank, acquiring the most demanded currency, and establishing the largest financial system in the world. The structure created by the United States has served its economic and foreign policy interests. However, this system has also had negative consequences, especially for countries that are financially dependent on foreign capital. The main consequences of the system include financialization, financial crises, loss of central bank independence, and increased dollarization. This situation accelerated the search for alternative ideological, institutional, and instrumental systems and the challenge to the structural power of the USA increased. While the structural power of the US has decreased relatively, the US has implemented relational power tools, especially sanctions. Consequently, sanctions have intensified further the search for alternatives against the system created by the United States. As a financially dependent country, Turkey has been affected by both the changing power structure and the growing financial influence of the United States. Therefore, this thesis examines the critical cycle between U.S. structural and relational power in finance and Turkey's changing financial position as a country dependent on external resources.