Acil serviste akut serebrovaskülerolay(SVO) tanısı alan hastalarda; hıntsmuayenesinin, görüntüleme yöntemleriile karşılaştırılarak, SVO' yuöngörmedeki rolünün belirlenmesi
  1. Tez No: 828861
  2. Yazar: KÜBRA ÇELEĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Baş dönmesi, bulantı-kusma şikayetleri ile acil servis başvurusu olan hastalarda santral/periferik patoloji ayrımının yapılması her zaman kolay olmamaktadır. Bu şikayetlerle başvuran hastaların yaklaşık %10 unda posterior sistem enfarktı tespit edilmiştir. Ancak yapılan çalışmalar hastaların 1/3 ünde başvuru anında yanlış tanı aldığını göstermiştir. Bu ayrımın daha doğru yapılabilmesi için daha hızlı, daha güvenilir yöntemler araştırılmaktadır. 2006 yılından sonra ortaya çıkan HINTS muayenesi tanı koymada güçlük çekilen hastalar için kullanılan bir test olmuştur. HINTS muayenesinin posterior sistem enfarktlarının tespit edilmesinde görüntüleme yöntemlerine göre daha yüksek bir duyarlılık ve özgüllüğe sahip olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında acil servise baş dönmesi, bulantı- kusma gibi santral/periferik patoloji ayrımının yapılmasının zor olduğu semptomlarla başvuran hastalarda; daha hızlı, radyasyon maruziyetinin önlenebildiği, maliyeti olmayan, yatak başında kolay uygulanabilen HINTS muayenesinin görüntüleme yöntemlerinden MRG ile karşılaştırarak santral patolojilerden SVO'yu öngörmedeki rolünü tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 30 Ağustos 2022 ile 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında acil servisimize santral/periferik patoloji ayrımı yapılamayan semptomlarla başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre seçim yapılarak çalışmaya 218 hasta alındı. Hastaların yaşı ve cinsiyeti, komorbid hastalıkları, eski SVO atağı varlığı, eşlik eden ek semptomları, EKG bulguları not alındı. Hastaların tetkik ve tedavilerini engellemeyecek şekilde sistemik muayenesi yapıldıktan sonra üç aşamalı, yatak başında uygulanabilen HINTS muayenesi yapılarak not edildi. Bu aşamadan sonra acil serviste kaldıkları süre boyunca takip edilen hastalardan, görüntüleme yöntemlerinden MRg kullanılanların sonuçları, HINTS muayenesi sonuçları ile karşılaştırıldı. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics ver.
Özet (Çeviri)
Objective: It is not always easy to distinguish central/peripheral pathology in patients who present to the emergency department with complaints of dizziness, nausea and vomiting. Posterior system infarction was detected in approximately 10% of the patients presenting with these complaints. However, studies have shown that 1/3 of the patients are misdiagnosed at the time of application. Faster, more reliable methods are being investigated to make this distinction more accurately. The HINTS examination, which emerged after 2006, has become a test used for patients who have difficulty in making a diagnosis. HINTS examination has been shown to have a higher sensitivity and specificity than imaging methods in detecting posterior system infarcts. In this thesis study, patients who applied to the emergency department with symptoms such as dizziness, nausea and vomiting that are difficult to distinguish between central and peripheral pathology; We aimed to determine the role of HINTS examination, which is faster, can prevent radiation exposure, is inexpensive, and can be easily performed at the bedside, in predicting CVA, one of the central pathologies, by comparing it with MRI, one of the imaging methods. Patients and methods: Patients who presented to our emergency department with symptoms that could not be differentiated from central/peripheral pathology between August 30, 2022 and May 30, 2023 were included in the study. 218 patients were included in the study by selection according to inclusion and exclusion criteria. The age and gender of the patients, comorbid diseases, presence of previous CVO attacks, accompanying additional symptoms, and ECG findings were noted. After the systemic examination of the patients was performed in a way that would not interfere with their examinations and treatments, a three-stage HINTS examination, which can be applied at the bedside, was performed and noted. After this stage, the results of the patients who were followed up during their stay in the emergency department and those for whom MRI was used were compared with the results of the HINTS examination. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics ver.