A critique of Schmittian concept of neutrality via the mirror stage
Ayna evresi üzerinden Schmittyen tarfsızlık kavramının bir eleştirisi
  1. Tez No: 828863
  2. Yazar: HARUN BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAMES EDMOND CARR GRIFFITH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Schmittyen tarafsızlık tezinin Lacancı ayna evresi karşısında geçersiz olduğunu savunmaktadır. Tarafsızlık tezinin temelini oluşturan dost-düşman ayrımı yapmama ilkesi, bu ayrımları yapıp yapmamanın bilinçli bir eylem olduğunu varsayar. Ancak bu ayrımların çok daha arkaik halinin yani önce ben [proto-ego] sonra sen'in ortaya çıkışının bilinçdışı ayna evresinde ortaya çıktığı düşünülürse, bu ayrımların bilişimizin derinliklerinde sürekli olarak işlev gördüğü görülebilir. Dolayısıyla tarafsız görünen alanlar yani kültür, ekonomi ve eğitim tamamen bu bilinçdışı arkaik ayrımların üzerinde yükselen dost-düşman ayrımına dayandığından, tarafsızlık tezi geçerliliğini yitirerek salt siyasal bir alanın varlığını ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This study argues that the Schmittian neutrality thesis is invalid in the face of the Lacanian mirror stage. The principle of not making a distinction between friend and enemy, which forms the basis of the neutrality thesis, assumes that it is a conscious act to make these distinctions or not. However, considering that the much more archaic form of these distinctions, first the emergence of me [proto-ego] and then you, emerged in the unconscious mirror stage, it can be seen that these distinctions constantly function in the depths of our psyche. Therefore, since the seemingly neutral domains, i.e., culture, economy, and education are based entirely on the distinction between friend and enemy rising above these unconscious archaic divisions, the neutrality thesis loses its validity, revealing the existence of a purely political field.