Characterization of coprecipitated cobalt alumina catalysts by thermogravimetric anaysis
Birlikte çöktürülmüş kobalt alümina katalizörlerinin termogravimetrik analiz ile karakterizasyonu
- Tez No: 82888
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN, PROF. DR. MAHİR ARIKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
vıı ÖZET Karbon monoksit hidrojenasyonu için geliştirilen birlikte çöktürme ve empregnasyon yöntemleri ile hazırlanmış C0/AI2O3 katalizörlerinin termal karakterizasyonu araştırıldı. Kobalt yüklemeleri farklı birlikte çöktürülmüş C0/AI2O3 katalizörleri üzerinde termogravimetrik-diferansiyel termal analiz (TGA-DTA) yöntemleri kullanılarak sıcaklık programlı indirgeme çalışmaları gerçekleştirildi. En elverişli indirgeme durumunu elde etmek için ısıtma hızı, indirgeme sıcaklığı, indirgeme programı, boşluk zamanı ve kobalt yüklemesi değişkenler olarak çalışıldı. Her iki çeşit katalizör için de kobalt oksitlere ve metalik kobalta olan indirgenme derecesinin kobalt yüklemesi arttıkça arttığı belirlendi. TGA-DTA sonuçlan birlikte çöktürülmüş C0/AI2O3 katalizörlerinin indirgenmesinin iki basamak halinde ilerlediğini gösterdi: ilk olarak CoaCVin CoO'e indirgenmesi, ve daha sonra CoO'in metalik kobalta indirgenmesi. Birlikte çöktürülmüş C0/AI2O3 katalizörlerinin tek aşamalı indirgeme programı ile karşılaştırıldığında çok aşamalı indirgeme programı ile daha kolay indirgendiği saptandı. Düşük ısıtma hızı kullanılan indirgeme programlarında indirgemenin daha kolay olduğu saptandı. Birlikte çöktürülmüş C0/AI2O3 katalizörlerinin indirgenmesi için, indirgeme sıcaklığının 375°C ve boşluk zamanının 9 mg-dak/ml olarak kullanıldığı indirgeme programının en uygun olduğu görüldü. Aşamalı indirgeme programı kullanıldığında kobalt oksitlere ve metalik kobalta olan indirgenme derecesi birlikte çöktürme yöntemi ile hazırlanmış katalizörlerde empregnasyon yöntemi ile hazırlanmış olanlara göre daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Thermal characterization of coprecipitated and impregnated cobalt-alumina catalysts developed for the production of lower hydrocarbons by CO hydrogenation was investigated. Temperature-programmed reduction (TPR) studies were performed on coprecipitated C0/AI2O3 catalysts with different metal loadings by using thermogravimetric-differential thermal analysis (TGA-DTA). Heating rate, reduction temperature, ramps in reduction program and space time as well as cobalt loading were the parameters studied to obtain the optimum reduction conditions. The extent of reduction to cobalt oxides and metallic cobalt increases with increasing cobalt loading for both types of catalysts. TGA-DTA results showed that the reduction of coprecipitated C0/AI2O3 catalysts proceeds in two steps: first reduction of C03O4 to CoO, then reduction of CoO to Co metal. Coprecipitated C0/AI2O3 catalysts are more easily reduced with a ramped reduction program compared to non-ramped reduction. The easiness of reduction obtained with reduction programs using low heating rates are higher. The reduction program with a final reduction temperature of 375°C a and space time of 9 mg- min/ml appears to be optimum for the reduction of coprecipitated C0/AI2O3 catalysts. The extent of reduction of coprecipitated C0/AI2O3 catalysts to cobalt oxides and metallic cobalt is higher than that of impregnated catalysts when the ramped reduction program is used.