Garip akımının izinde iki şair Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur: Hayatı, sanatı ve şiirleri
Two poets Muzaffer Tayyip Uslu and Rüştü Onur in the following of the Garip current: Life, art and poems
  1. Tez No: 828885
  2. Yazar: AYSUN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Zonguldak şehri, Cumhuriyet Dönemi'nde birçok şaire ve yazara ev sahipliği yapmıştır. Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur bu şehrin iki garip şairidir. Aşkları, edebi hayatları ve hayalleri de onlar gibi garip kalmıştır. Lise sıralarında başlayan arkadaşlıkları yaşamlarının sonuna kadar devam etmiştir. Yaşadıkları dönemde adları pek duyulmamıştır. O dönemin ekonomik ve yaşam koşulları buna bir nevi engel olmuştur. Kısacık hayatlarında, edebiyata olan tutkularını hiç kaybetmemişlerdir. Ölümlerinden kısa süre sonra bu iki şairimiz, çeşitli araştırmalarla gün yüzüne çıkarılmıştır. 1940'lı yıllar edebiyatın üç önemli ismi olan Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat etkisinde olduğu dönemdir. Garip hareketi, bu şairlerin şiir dünyasına getirdiği önemli değişimlerden biridir. Muzaffer Tayyip ve Rüştü Onur'un, Garip şiir akımından etkilendiği görülmektedir. Şiirlerinde Garipçilerin izlerine rastladığımız şairler; şiirlerinde aşk, yaşama sevinci, otobiyografik izler, doğa, arzu, özlem, çocukluk, sitem, ölüm, yalnızlık, sosyal eleştiri, arkadaşlık, ayrılık, yolculuk, özgürlük, üzüntü, şehir, gündelik hayat, zaman, geçmiş, hastalık, Halk edebiyatı unsurları, insanlık sevgisi, savaş ve barış vb. temalarla edebiyata yeni bir soluk getirmişlerdir. İçerikten sonra biçim açısından da Garip şiir akımının etkisinde kaldıkları görülmektedir. Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur, Garip şairleri gibi şiirlerinde şekilsel kalıpları yok saymışlardır. Buna bağlı olarak genellikle serbest ölçüyü kullanmışlardır. Biçimsel olarak bakmamız gereken bir başka özellik nazım birimidir. Şiirlerinde ağırlıklı olarak bent nazım birimini kullanmışlardır. Yine kafiye düzenine şiirlerinde neredeyse rastlamak oldukça güçtür. Buna bağlı olarak ahenk unsurlarından kafiye ve redife de yer vermemişlerdir. Hem içerik hem de şekil olarak Garip şiirinin izinde olan şairler, edebiyat dünyasında yeni bir perde aralamayı başarmışlardır. Bu tezin bitiminden sonra şairlerin hem hayatlarına hem de sanatlarına dair derli toplu bir çalışma ortaya çıkmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The city of Zonguldak hosted many poets and writers during the Republican Period. Muzaffer Tayyip Uslu and Rüştü Onur are the two strange poets of this city. Their love, literary life and dreams remained as strange as they were. Their friendship, which started in high school, continues until the end of their lives. Their names were not heard much during their lifetime. The economic and living conditions of that period somehow prevented this. In their short lives, they have never lost their passion for literature. Shortly after their deaths, these two poets were brought to light through various researches. The 1940s was the period when he was under the influence of three important names in literature, Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday and Oktay Rifat . Garip movement is one of the important changes that these poets brought to the world of poetry. It is seen that Muzaffer Tayyip and Rüştü Onur were influenced by the Garip poetry movement.The poets whose poems we encounter the traces of the Garipçis; love, joy of life, autobiographical traces, nature, desire, longing, childhood, reproach, death, loneliness, social criticism, friendship, separation, journey, freedom, sadness, city, daily life, time, past, illness, folk literature elements, love of humanity, war and peace etc. They brought a new breath to literature with themes. After the content, it is seen that they were under the influence of the Garip poetry movement in terms of form. Muzaffer Tayyip Uslu and Rüştü Onur ignored formal patterns in their poems like Garip poets. Accordingly, they generally used the free scale. Another feature that we should look at formally is the verse unit. They mainly used bent verse unit in their poems. Again, it is very difficult to find the rhyme scheme almost in his poems. Accordingly, they did not include rhyme and redif, which are elements of harmony.The poets, who followed the Garip poetry both in content and form, have succeeded in opening a new curtain in the world of literature. After the end of this thesis, a tidy study of both the lives and arts of the poets will have emerged.