Jet grouting technique and case studies
Jet grouting tekniği ve saha uygulamaları
- Tez No: 82890
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
VI ÖZET Son yıllarda öne çıkan bir zemin iyileştirme yöntemi olan jet grouting çeşitli geoteknik problemler karşısında etkin çözümler sağlamaktadır. Yüksek basınç ve uygulanan teknolojinin avantajları sayesinde çok farklı yapıdaki zeminlerde başarıyla uygulanmaktadır. Bu önemli avantaj nedeniyle yöntem, bir çok mühendislik projesinde farklı amaçlar için kullamlmaktadır. Tez, konuyla ilgili detaylı bir kaynak taramasıyla beraber dört saha uygulamasını sunmaktadır. Yöntemin pratik gelişimi, uygulama sistemleri ve geometrisi, uygulanan zeminin özellikleri, uygulama parametreleri, avantaj ve kısıtlamaları, dizayn yaklaşımları, kalite kontrol çalışmaları ve uygulama sahaları konu edilmiş, gelişen teknolojilerden bahsedilmiştir. Türkiye'de sistemin uygulanması onbeş yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Bugün hızlı bir gelişme eğilimine girildiği söylenebilir. Türkiye'deki uygulamalarla ilgili bir liste de çalışmada yer almıştır. Yöntemin performansı bizzat sahada dört ayrı uygulamanın izlenmesi ile teze dahil edilmiştir. Esas ağırlık, tekniğin proje için uygunluğuna ve kalite kontrolü içeren saha tecrübelerine verilmiştir. İki çalışmada, yük taşıyan jet grout kolonlar ile temel oturmasına karşı zemin iyileştirilmiştir. Üçüncü çalışmada, yüksek yeraltı suyunun temel alanına girmesini önlemek amacıyla cutoff duvar yapılmıştır. Son örnekte ise geniş çaplı kolonlar zeminin sıvılaşma potansiyeline karşı bir enjeksiyon perdesi görevi görmüştür. Sistemin başarısı için etkin kalite kontrol çalışmalarının gerekli olduğu görülmüştür. Jet grouting tüm bu uygulamalarda, teknik avanatajların yam sıra zaman ve maliyet açılarından da optimum çözüm olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a recent soil improvement technique, jet grouting provides effective solutions to many geotechnical and geoenvironmental problems. By means of high-pressure injection and the diverse capabilities of the employed technology, jet grouting offers the possibility of treating a wide range of soil types of different permeabilities and granulometries. Therefore, it is employed in many engineering projects for various purposes. The thesis covers a detailed literature review and four case studies of jet grouting technique. The practical development of jet grouting, execution systems, treatment geometry, treated ground properties, operational parameters, advantages and limitations, design approaches, quality control procedures, application fields, and emerging trends are involved in the study. Jet grouting has the recognition in Turkey for the last fifteen years. Today, there is a rapid growth of the technique, particularly in the last two years. A detailed list of the applications is included. The performance of jet grouting is investigated in the field by presenting four case studies. The main emphasize is given to the selection of the technique and the field experience that mainly involves quality control works. In two of the case studies, jet grout columns having load-bearing capacity were employed against excessive settlement of the foundations. In the third study, jet grout columns were employed as a vertical cutoff to minimize groundwater flow. In the last case, large diameter jet grout columns acted as grout curtain against potential liquefaction of the subsoil. It is observed that intensive quality control works are essential for the success of the treatment. In all four applications, jet grouting was the optimal solution in view of its technical advantages and cost and time effectiveness.