Accretion discs around compact objects
Tıkız nesneler etrafındaki birikim diskleri
  1. Tez No: 82891
  2. Yazar: KAZIM YAVUZ EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Özet Bir tıkız nesnenin üzerine madde yığılmasının Aktif Galaktik Çekirdek ve X- ışmı çiftleri gibi astrofiziksel nesnelerin beklenmedik yeğinlikteki ışımasını güdümleyen süreç olduğu düşünülmektedir. Benzer bir sürecin Coşkun Değişenler ve Genç Yıldızsı Nesneler'de de yer aldığı bilinmektedir. Yığılan madde yeterli açısal momentuma sahipse tıkız nesnenin (karadelik, nötron yıldızı veya beyaz cüce) etrafında bir disk oluşur ve bu diske birikim diski adı verilir. Bu çalışmada tıkız nesnelerin etrafindaki birikim diskleri hem analitik hem de sayısal olarak incelenmiştir. Hidrodinamik denklemler en genel biçimlerinden Standart Birikim Diski Kuramı'nın varsayımları ile sadeleştirilerek, hem zamandan bağımsız hem de zamana bağlı durum için, analitik olarak çözülmüştür. Zamana bağlı çözümler sayısal sonuçlarla desteklenmiştir. Tüm çözümlerde standart teorininkinden biraz daha genelleştirilmiş bir viskozite reçetesi kullanılmıştır. Zamana bağlı denklemlerin genelleştirilmiş viskozite ile yapılan analitik çözümü daha öncekilerle aynı ailedendir.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Accretion onto a compact object is the process that is thought to power un expectedly intense radiation of some astrophysical objects like Active Galactic Nuclei and X-Ray Binaries. A similar process is known to exist in Cataclysmic Variables and Young Stellar Objects. When the accreting matter has enough angular momentum it forms a disc around the compact object (a black hole, neutron star or white dwarf) and this disc is called an accretion disc. In this theses accretion discs around compact objects are studied both ana lytically and numericaly. Simplifying hydrodynamic equations in their full generality by the assumptions of the standart accretion disc theory both time-independent and time-dependent equations were solved analytically. Time-dependent solutions are sup ported by numerical results. In all solutions a viscosity prescription which is a little more generalized than the standart prescription is used. The solution of the time- dependent equations with the generalized viscosity belong to the same family with the earlier ones.