Koç sperması sulandırıcısına farklı dozlarda katılan lipozom ve trehalozun çözüm sonu spermatolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of liposome and trehalose added to ram semen extender in different doses on spermatological parameters after the thawing of semen
  1. Tez No: 884388
  2. Yazar: TALHA BURAK ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sunulan tez çalışmasında fertil özelliği bilinen ergin 5 baş Kıvırcık x Akkaraman G1 koçuna ait ejakülatlar kullanıldı. Çalışmanın hayvan materyali, Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü (UHAEMM) koyunculuk şubesinden temin edildi. Ejakülatlar, Lalahan şartlarında aşım sezonu içerisinde Eylül ve Ekim aylarında haftada 2 kez olmak üzere suni vajen yardımıyla toplandı. Kullanıma uygun bulunan ejekülalatlar 7 tekrar olarak istatistiksel değerlendirmeye alındı. Koçlardan alınan ejakülatlardan %80'in üzerinde motiliteye, 2 x 109 spermatozoon/ml'nin üzerinde yoğunluğa sahip olanları miks yapılarak 35ºC'lik su banyosuna aktarıldı. Numuneler daha sonra 7 eşit hacime bölünerek katkı maddeleri içeren sulandırıcı gruplar ile sulandırılarak donduruldu. Gruplar; kontrol, Trehaloz50, Trehaloz75, Lipozom50, Lipozom100, Trehaloz50-Lipozom50 ve Trehaloz75-Lipozom100 olarak belirlendi. Kontrol grubu ve deneme grupları için tris bazlı temel sperma sulandırıcı (Trizma 27.1 gr/L, Sitrik asit 14.0 gr/L, Fruktoz 10.0 gr/L, %20 yumurta sarısı, %3 gliserol, 1 ml penislin-streptomisin) kombinasyonu kullanıldı. Çalışmada Trehaloz ve Lipozom'un farklı dozları kullanılarak koç spermasının dondurma - çözdürme sonrası spermatolojik parametrelere olan etkilerinin araştırılması amacıyla CASA ve Flow Sitometri yardımından yararlanıldı. Çalışmada elde edilen çözüm sonu motilite bulguları incelendiğinde K, TR50, TR75, LIP50, LIP100, TR50-LIP50 VE TR75-LIP100 gruplarında Total Motilite değerleri sırasıyla %40,00±1,26, %45,22±0,99, %42,77±0,68, %39,11±0,61, %35,11±0,42, %40,55±0,58 ve %34,33±0,52 olarak belirlendi. HMMP değerleri sırasıyla %26,49±1,25, %32,12±1,41, %25,51±0,91, %24,16±2,83, %19,72±0,98, %24,45±1,10 ve %23,39±0,92 olarak tespit edildi. SYBR14 + sırasıyla %40,87±0,93, %52,33±3,19, %41,90±2,69, %38,34±1,42, %39,28±1,07, %31,29±1,45 ve %31,43±2,55 olarak, PMAI (FITC-PI-) sırasıyla %25,72±0,66, %31,13±1,27, %25,79±1,56, %16,40±0,87, %15,32±2,13, %18,01±3,02 ve %20,36±2,75 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis study, ejaculates from five adult Kıvırcık x Akkaraman G1 rams known for their fertility characteristics were used. The animal material used in the project was provided by the Sheep Branch of the International Livestock Research and Training Center (ILRTC). Ejaculates were collected using artificial vagina, twice a week, in September and October, which corresponds to the breeding season under Lalahan conditions. The seven ejeculates were evaluated statisticaly. Ejaculates with over 80% motility and a sperm concentration exceeding 2 x 109 spermatozoa/ml were mixed for use in sperm processing and transferred to a 35ºC water bath. The samples were then divided into seven equal volumes, diluted with diluent groups containing additives before freezing. Groups were designated as follows: C, Tr50, Tr75, Liposome50, Liposome100, Trehalose50-Liposome50, and Trehalose75-Liposome100. For the control and exerimental groups, a trisma- based basic semen extender was used (Trisma 27.1 g/L, Citric acid 14.0 g/L, Fructose 10.0 g/L), 20% egg yolk, 3% glycerol, 1 ml penicillin-streptomycin combination. In the study, different doses of trehalose and liposomes were used to investigate their effects on spermatological parameters of ram sperm after freezing-thawing, utilizing CASA and flow cytometry. When examining the post-thaw motility findings obtained in the study, the Total Motility values were found as follows for the C, TR50, TR75, LIP50, LIP100, TR50-LIP50, and TR75-LIP100 groups: %40.00±1.26, %45.22±0.99, %42.77±0.68, %39.11±0.61, %35.11±0.42, %40.55±0.58, and %34.33±0.52, respectively. The HMMP values were found as follows: %26.49±1.25, %32.12±1.41, %25.51±0.91, %24.16±2.83, %19.72±0.98, %24.45±1.10, and %23.39±0.92, respectively. The SYBR14+ values were found as follows: %40.87±0.93, %52.33±3.19, %41.90±2.69, %38.34±1.42, %39.28±1.07, %31.29±1.45, and %31.43±2.55, respectively. The PMAI (FITC-PI-) values were found as follows: %25.72±0.66, %31.13±1.27, %25.79±1.56, %16.40±0.87, %15.32±2.13, %18.01±3.02, and %20.36±2.75, respectively.