Inventory models with random yield
Rassal getirili envanter modelleri
- Tez No: 82893
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu tezin amacı rassal getiri miktarı konusunu, rassal çevre ve birçok satıcının olduğu tek ürünlü bir envanter sisteminde detaylı bir biçimde tartışmaktır. Rassal getiri. getiri miktarının sipariş miktarının rassal bir orantısı olduğu literatürdeki genel yaklaşımdan daha farklı bir biçimde ele alınmıştır. Bizim yaklaşımımızda rassal getiri, sipariş miktarıyla rassal satıcı kapasitesinin en küçüğü olarak tanımlanmıştır. Bu ana tema altında üç model sunulmuştur. Model l“de sistemin durumu ile getiri ve talep işlemlerini belirleyen bir Markov çevresi vardır. Burada tek. sonlu ve sonsuz dönemli planlamalar için en iyi sipariş planı çevreye bağlı taban-stok olarak bulunmuştur ancak sipariş miktarı belirli getiri durumundakinden daha fazladır. Model 2 satıcı sayısı ikiye çıkarılarak bir önceki modelden tek dönem için türetilmiştir ve en iyi plan şu şekildedir: ”her iki satıcıya da sipariş ver“, ”ucuz satıcıya sipariş ver“, ”sipariş verme". Model 3*te klasik Ekonomik Sipariş Miktarı modeli rassal getiri ve birçok benzer satıcının olduğu durumlar için genelleştirilmiş, en iyi sipariş miktarı için dolaylı karakterizasyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis is to discuss in detail the issues of random yields and random environments in the existence of multiple vendors in a single item inventory system. Yield randomness is conceived in a different way than the common approach in the literature where the yield is stochastically proportional to the order quantity. In our approach, random yield is defined as the minimum of the order quantity and the random yield capacity at vendor. Under this general setting, three models are proposed. In Model 1. there is a random Markovian environment which specifies the state of the system, and modulates the supply and demand processes. The optimal policy is the environment-dependent base-stock policy in single, finite and infinite periods where the order quantity is greater than the certain yield case. Model 2 is an extension of the previous model for the two vendors case in a single period, and the optimal policy is of the form:“order from both”,“order from the cheaper vendor”or“do not order”. In Model 3. the classical Economic Order Quantity model is generalized for random yield and multiple identical vendors where implicit characterizations of the optimal order quantity are obtained.