Design of mobitex to TTY protocol gateway
Mobitex/TTY iletişim protokolu çeviricisi
- Tez No: 82892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu tez, hem donanım, hem de yazılım birimlerini içeren bir tasarım çalışmasını sunmaktadır. Hücre tabanlı bir kablosuz bilgisayar ağı olan Mobitex, Türkiye'de iki yılı aşkın bir süredir faaliyette bulunmaktadır. Yeni bir teknoloji olmasından ve diğer hücresel kablosuz ağlara göre daha az yaygın olmasından dolayı, ağ üzerinden hazır çalışabilen ürünlerin sayısı çok sınırlıdır. Endüstride bu teknolojiyi kullanabilecek elektronik cihazların sayısının potansiyel olarak çok olmasına karşın, bağlantı için özel bir. arayüz birimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu özel arayüzü sağlayan cihaz, tez çalışması olarak projelendirilmiş ve tamamlanmıştır. Projenin donanım ve yazılım arayüzleri, iletişim altyapıları ve mantıksal birimleri ayrıntılı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This thesis describes the design work of a firmware system with both hardware and software components. Mobitex, a cellular based wireless network, was established in Turkey about two years ago. Because its technology is relatively new and not very popular, the number of products that are compatible with this technology is very limited. The computer based systems that can benefit from this technology need a compact solution to interface to the network. This solution is an embedded MASC to TTY protocol converter (also referred as Gateway) which converts the Mobitex interface protocol into Teletype (TTY) protocol, and vice versa. It also provides the required electrical interface to the Mobitex network. As the objective of the thesis work, the design is completed in the form of a working product. The hardware components, software modules, communications logic and the user interface is presented in detail.